8 начина да намалите екранното време на детето. Снимка: istock
Мобилните устройства владеят не само комуникацията и стила ни на живот, но превземат и нашето внимание и способност да мислим. И ако ние, възрастните можем да упражним контрол над тях, то при децата това е точно обратното. Как да лимитирате екранното време на вашето дете?
Установяването на ясни граници за времето пред екрана у дома може да бъде от полза за дългосрочното здраве и успех на вашето дете. За да направите това, първата стъпка е да разберете: колко често детето ви използва устройства; къде използва тези устройства. Ако имате информация за това, можете да поставите граници и да ограничите използването.
Насоките, които трябва да имате предвид, може да включват: поддържане на времето пред екрана в съответствие с препоръките за възрастовата група на вашето дете; ограничаване на времето за гледане на екрана до програми, които цялото семейство може да гледа; изключване на телевизора или компютъра, когато програмата приключи; ограничаване на времето на екрана за развлечение. Участието на деца във вземането на решения относно екранното им време ще ви помогне за създаването на рутина, която не подлежи на допълнително обсъждане.
Наблюдавайте до какво видеосъдържание има достъп вашето дете, за да сте сигурни, че е безопасно и подходящо. Важно е да сте открити и честни относно наблюдението на използването на устройства и да се уверите, че това не се прави тайно.
В зависимост от възрастта на вашето дете това може да включва:
Когато децата скучаят, те жадуват за стимулация, компания, комуникация или възможности за развитие и израстване. Те обаче често се обръщат първо към екраните по навик. Добра идея е да планирате време, в което да оставите устройствата и да станете активни като семейство. Можете да предложите на децата си избор относно това какви дейности, игри или спортове искат да практикуват. Това може да ги направи по-склонни да участват. Децата няма да искат своите устройства, ако излизат редовно навън през уикендите и след училище. Те ще бъдат твърде заети да се забавляват с вас!
Като повечето родителски решения, важно е да моделирате у вас самите предпочитаното поведение спрямо вашите деца. Докато екраните са част от ежедневието, колкото по-малко ги използвате като родител, толкова по-малка е вероятността детето ви да иска да повтори това поведение. Това ще ви помогне да бъдете ангажирани с децата си и да им отделяте цялото си внимание чрез взаимодействие лице в лице.
Поддържането на мултимедийните устройства извън спалните на децата им помага да спят по-добре и намалява прекомерното време онлайн. Синята светлина, излъчвана от екраните, може да наруши моделите на съня.
Рекламата на нездравословни храни може да повлияе на хранителните предпочитания на вашите деца. Помогнете на детето си да развие навици за здравословно хранене и да се запознае с медиите, като го научите да разпознава рекламните послания, било то по телевизията, уебсайтове или върху самия продукт.
Попитайте детето си защо любимият му анимационен герой се опитва да го накара да яде определена марка зърнени храни. Обяснете му, че това е начин рекламодателите да направят зърнената закуска по-привлекателна за децата, така че те да помолят родителите си да купят продукта.
Вместо да се карате на детето си, опитайте се да коментирате заедно лимита на екранното му време. За да избегнете ежедневните скандали, стигнете до единодушно решение.
Можете да изберете неделя. Помислете за това като за детоксикация от устройства, преди да започнете отново седмицата! Ако трябва да носите телефона си със себе си в неделя по работа или поради друга причина, задайте параметри. Като например „Ще използвам телефона си само за бизнес разговори, които са важни.“ Разчитайте на себе си за това, вместо да очаквате децата ви да не направят нещо, заради което вие самите не можете да поставите съответните граници.