Поверия за Страстната седмица. Снимка: istock
Започна Страстната седмица, в която ще посрещнем един от най-големите християнски празници – Великден. През следващите дни ще се спазват множество обичаи, както и някои забрани, които са приети за част от подготовката за Великден.
Всеки ден се ходи на църква и се пали свещ.
Последните три дена от Великите пости, продължили 40 дена преди празника, се наричат Тримене и през тях не се яде и пие друго, освен вода и хляб.
Поверие гласи, че сънят между Велики четвъртък до Разпети петък е пророчески и може да предсказва бъдещето.
На Велики четвъртък по обичай се боядисват яйцата за Великден. Става се рано, а в миналото децата са дебнели коя ще е кокошката, която ще снесе първа. Грабвали са яйцето, за да се боядиса в червено. По обичай първото боядисано яйце е винаги в червен цвят. С него се натъркват бузките и челата на децата за здраве.
На Велики петък (Разпети петък) е разпнат Божият син Исус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на цялото човечество. На този ден от Страстната седмица постът е особено строг – според църковната традиция днес не бива да се яде, нито да се пие, (най-ревностните застъпници на поста не пият и вода). През този петък според християнската традиция не трябва да се върши никаква работа, включително и домакинска.
Народът казва, че на Разпети петък и пиле не пее, и гнездо не вие.
На Разпети петък минаваме за здраве под плащаницата, която е поставена върху маса, отрупана с цветя. На този ден има поверие да не се пие алкохол. Който пие на Разпети петък, гласи поверието, ще пие цял живот.
Друго поверие гласи, че на този ден не бива да се отдаваме на плътски удоволствия. Трябва да се спазва строг пост, който да смири душата и плътта.
В стари времена имало поверие, че ако се зачене на този ден, детето ще боледува.
На Разпети петък не бива да се чисти, работи в градината, нито да се шие. Дори не бива да садите растения, защото според поверието няма да са плодородни.
На жените не се препоръчва да се подстригват, да правят козметични процедури или да се разкрасяват на този ден.
Старо поверие говори, че ако осветим пръстен в църква на Разпети петък, той ще ни пази от беди и болести. Не е от значение пръстенът да е скъп, а да е ценен за човека и да го носи редовно, за да го закриля.
На Велика събота се ходи на гробища, да се почете паметта на починалите близки. Затова Велика събота се нарича душна. По обичай се раздават боядисани яйца, жито.