Поверия и обичаи за Великден

Посрещнете празника с нови дрехи

18.04.2025г. / 13 00ч.
Поверия и обичаи за Великден. Снимка: istock

Поверия и обичаи за Великден. Снимка: istock

На Великден християните по целия свят отбелязват възкръсването на Исус, след като е разпънат на кръста. Три дни след смъртта му, на неговата празна гробница стават свидетели жените миро-носици, които я посетили, а Христос се явява на последователката си Мария Магдалина и на апостолите, засвидетелствайки случилото се чудо. Възкресение Христово се отбелязва и от Католическата и Протестантската църква. Великден е празник с подвижна дата, тъй като зависи от първия ден на Страстната седмица. Празникът продължава 3 дни, като самата подготовка започва още от Страстната седмица.

Подготовката за Великден

Великденската църковна служба започва в събота срещу неделя, като хората отиват в църквата, за да запалят свещ. Точно в полунощ започва и тържествената литургия, на която се взема огън от свещеника и храма се обикаля три пъти. Счита се, че колкото пъти изгасне свещта, толкова грехове има човека. Свещта трябва да се занесе до дома мълчешком. Всички се поздравяват с „Христос Воскресе“ и отговарят с „Воистина воскресе“.

Свързани статии

Обичаите за Великден

Боядисването на яйца

Яйцата се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота. Първото яйце трябва да е червено. Стопанката на къщата натърква с него бузките на децата и рисува кръст на челата им, за да са здрави и румени през годината. След това яйцето се поставя пред икона и се пази до следващата година. На следващата година се чупи и ако не се е развалило, хората в къщата ще се радват на здраве и благополучие през годината.

„Боренето“ с великденските яйца е една от най-забавните традиции на Великден, която винаги се очаква с нетърпение, особено от малките деца. Обичаят символизира борбата за победа и здраве през цялата година, а за „боракът“ са отредени много щастие, благополучие и крепко здраве.

Разпети петък е наричан „най-тъжният ден в годината“. На този ден в църквите се поставя маса, символизираща ковчега на Христос. Вярващите минават отдолу с надеждата годината да е изпълнена със здраве и плодородие.

Свързани статии

Великденските козунаци

Този обичай тръгва от дълбока древност, когато момите месели обредни хлябове, които украсявали с оплетени елементи. Козунаците се месят в Страстната събота преди изгрев слънце. Те не се режат, а се чупят, защото според древни вярвания, хлябът има душа.

Свързани статии

Нови дрехи

По традиция на Великден всички обличат нови дрехи като символ на зараждащия се нов живот през пролетта и на Възкресението Христово.

Свързани статии

Коментирай
2 rate up comment 0 rate down comment
Стойне от Чукурово ( преди 5 дни )
Аз съм християнин, но немам нови дрехи, да обличам. Агнешко не моем да си позволим,оти е Безбожно скъпо ! Че карам като сека година на чесън сиренце и сух лебец, за пиене че пием бистра водица....И дано Господ промени тази човеконенависна система в БГ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар