Поверия за Разпети петък. Снимка: istock
Велики петък или Разпети петък е един от най-важните, но и тъжни дни за християните по цял свят. На този ден е разпнат Исус Христос и това символизира неговото изкупление за греховете на човечеството. През вековете са се запазили редица обичаи и поверия, свързани с Разпети петък.
Една от най-популярните забрани е, че на Разпети петък не се работи. Според поверие, ако на този ден се работи, градушки ще унищожат реколтата и годината ще е слаба. Старите баби казвали, че каквото и да правите на Разпети петък, то няма да се получи.
На този ден се пости изключително строго, дори без храна.
На този ден не се правят сватби и кръщенета, защото се счита за най-тъжния ден за всички християни. Не се правят пищни тържества. Смята се, че който не спази поверията, то ще го сполети голямо нещастие.
Поверие гласи, че сънят между Велики четвъртък до Разпети петък е пророчески и може да предсказва бъдещето.
Друго поверие гласи, че на този ден не бива да се отдаваме на плътски удоволствия. Трябва да се спазва строг пост, който да смири душата и плътта.
Според стари поверия на Разпети петък дори птиците не пеят, защото тъгуват за божия син.
На сутринта домът се прекадява с тамян, за да се разгонят злите сили.
Не се боядисват яйца. Ако не сте успели да ги боядисате на Велики четвъртък, не го правете в петък. Оставете го за събота.
Старо поверие гласи, че на този ден не бива да се пере и да се сменят чаршафите. Ако това се направи, сънят ни може да стане неспокоен, да се появят кошмари.
Ако на Разпети петък вали дъжд, поверието говори, че годината ще е добра и плодородна. Ако е сухо, реколтата няма да е толкова добра и богата.
На Велики петък се отслужва Света литургия, защото на този ден Исус е принесъл доброволно себе си в жертва в името на спасението на всички християни. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига символичен гроб на Христос, на който се поставя плащаницата, с която е било обвито мъртвото му тяло след свалянето му от кръста.
Свещеникът, а след него и всички присъстващи на литургията в края на ритуала целуват кръста, Светото евангелие, а накрая и плащаницата.
Вечерта плащаницата се изнася за вечерно богослужение и с нея се обикаля храмът като символично погребение на Христос. Поклонението на плащаницата продължава до събота вечер, минути преди Възкресението.