Учебната година за някои ученици започва на ново място, в нов клас, с нови съученици и нова госпожа. Поради една ли и друга причина понякога ни се налага да преместим детето в друго училище – смяна на местоживеенето, местоработата или сме били недоволни от предишното училище.
В България такъв тип промени не са много чести, защото по традиция, живеем доста уседнал живот, така че в повечето случаи на първия учебен ден децата срещат другарчетата от предходната година и рядко в класа има новодошли.
Но не е изключено и на нас да ни се случи да сменим училището на детето поради някаква причина. Обикновено българите емигрират направо в друга държава, където така или иначе всичко е ново и периодът на адаптация е много по-голям, а промените много по-сериозни.
Колкото по-големи са промените, толкова по-сериозно внимание трябва да обърнем на детето. Стресът при сблъсъка с новото, както за него, така и за нас е налице. Редно е да направим, каквото е по силите ни, за да се чувства възможно най-комфортно на новото място.
Новото училище
Ако имаме избор на училища може да ги обходим, заедно с детето и да си изберем. Обикновено в по-централните училища в големите градове няма места, освен с връзки, така че там по стар български обичай се търсят познати на познати, за да се види какво може да се направи. (Случаят е още по-трагичен при детските градини). Но в крайна сметка в училищата все още се намират свободни места – лошото е, че ако сме от хората без връзки, най-вероятно няма да запишем детето, където ни е най-близо и където искаме, а където намерим място.
Но тези неразбории и перипетии можем да ги спестим пред детето, особено, ако е по-малко, и да представим нещата от позитивната им страна. Да заведем детето да види къде се намира новото училище, как изглежда, как се стига до него и други дребни, но необходими подробности. Ако наоколо има хубава градинка или сладкарничка, непременно трябва да му ги покажем.
Новата госпожа
Да поговорим с новата госпожа, за да се запознаем по-отблизо с работата й, с порядките в училище. Добре е още преди 15-ти септември да запознаем и детето си с нея, за да може на първия учебен ден то да има поне една позната физиономия. Много е важно да възприеме новата си учителка добре, както и тя да е благосклонна към него и да го представи възможно в най-добрата светлина пред новите съученици.
Новите съученици
Обикновено сме свикнали да казваме, че първото впечатление от някого е най-важно – това важи и при децата. Каквото впечатление им направи новото другарче, ще го запомнят като такъв. Ако по принцип детето е по-срамежливо е добре да го окуражим да поеме инициативата при запознанствата и да се усмихва повече. Ако е по-буйно да се опита да е по-сдържано и тихо. Важно е да успее да се интегрира в новата среда и да се впише в картината – другите деца се познават от преди и повечето от тях са приятели. Ако остане извън групата – ще бъде вечния аутсайдер и престоя в този клас няма да му се отрази добре.
Нови порядки
Всяко училище и всеки клас си има свои правила – график на дежурство, кой къде сяда и т. н. възможно е нещата да не са такива, на каквито е свикнал в предишния клас, но трябва да му обясним, че е нормално да има малки разлики.
За съжаление може да се окаже, че в новия клас учат по учебници на друго издателство – това е една от модерните печалбарски безумия на реформата в образованието. Уж всички минават един и същи материал, но по различен начин, с различни текстове и картинки – потърпевшите са именно тези деца, на които им се налага да сменят училището. Не че не е възможно в едно и също училище, в следващия клас да сменят издателството, но тогава за децата е по-лесно – по време на преговора в хор гракват – “Госпожо, това миналата година не сме го учили... нямаше такива картинки в предишния учебник.” – и госпожата да се оправя.
Нови приятели, нови впечатления... нови вълнения.
Каквито и да са били причините за смяната на училището, в крайна сметка е добре да подготвим психически детето за нови, но положителни промени. Нека да разбере, че ако в миналото училище математиката не му е вървяла, то в тази пък може да му провърви, само да положи малко повече старание; може да не е имало достатъчно приятели преди, но пък сега може да намери такива. С една дума положителната нагласа към новото ще му помогне да се адаптира по-бързо и по-добре. А ние няма за какво да се притесняваме – децата не са толкова мнителни, колкото възрастните и детето ви ще си намери дори много по-бързо нови приятели, отколкото вие самите.
* * *
Съвети към майките на първолаците
20 лв. лимит трябва да има детския мобилен телефон
Хайде на училище!