Изказвания на родители:
1. Има толкова много школи, училища за чужди езици, кое да избера, не знам
2. Записах го на английски в една школа, доста известна; учебната година започна и на мен ми заявиха, че няма сформирала се група за моето дете, най-накрая започнахме с частен учител.
3. Много съм доволна от езиковата школа на детето ми, нищо, че не е в центъра, но затова пък предлага невероятна подготовка.
4. Сменихме няколко школи, няколко учителя – все търсихме по-евтиничко, но най-накрая разбрах – не съм толкова богат за да купувам евтини неща и си записах детето в доста добра школа, въпреки, че ми излезна малко нанагорнище.
5. Аз пък го записах в едно доста популярно езиково училище, където буквално ни одраха кожата – таксата е доста висока, групите са по 20-25 деца, учителите се смениха няколко пъти, и какъв резултат да очаквам?
Познати неща, нали? “Искам детето ми да учи чужди езици, искам да знае!” – мечтата на повечето родители. Ясно е, за никъде сме без чужд език, но кога, как и къде .
Кога?
Нашата препоръка: не изчаквайте детето ви да стане 4 или 5 клас, да навлезе в дебрите на майчиния език и чак след това да му обърнете внимание на чуждия. Колкото по-късно му предложите да навлезе в чуждия език, толкова повече трудности ще трябва той или тя да преодолява. Защо ли? Защото с всяка изминала година детето започва все повече да анализира света около себе си, попадайки сред нещо непознато, то търси асоциации с реалния свят, в дадения случай, вече поотраснало, започва да сравнява чуждия език с майчиния си, търси подобие на родния език в чуждия, а това вече води до много грешки.
Някои твърдят, че отначало детето трябва да бъде ограмотено на родния си език и след това да подхваща чуждия.
Нашата препоръка: не обръщайте внимание на подобни твърдения. Мозъкът на човека има необятни възможности: колкото повече информация поемаме, толкова повече гънчици ни се образуват в мозъчната кора. А не искате ли детето ви да има много гънчици? Дайте му ги. Колкото по-рано детенцето ви се потопи в чуждоезиковата среда, толкова по-стабилни и осъзнати ще бъдат неговите познания.
За деца до към 12 годишна възраст най-удачния начин на обучение по чужд език е в група.
Ако имате желание за индивидуални уроци, нека това да бъде след 12 година. Много родители ни питат, как ги научавате да говорят, какво точно правите в часовете. Ето ви малко информация от кухнята: отдавна е отхвърлено твърдението, че чужд език се изучава чрез зазубряне на граматика, думички, превод и преписване на текстове.
Да не забравяме, че езикът е жив и за да го научим трябва да ни се създаде реална ситуация, близка до ежедневието.