Изследванията продължават да потвърждават полезните свойства на оцета. Той е не само полезен за вътрешна и външна употреба, но е пръв помощник и в домакинството.
Консумацията на оцет помага при подобряване на храносмилането. Той е мощно средство, подпомагащо отслабването, контролира кръвната захар и укрепва имунната система. С помощта на оцета организма се бори по-лесно с инфекциите и болестите.
Когато се използва локално, оцетът помага за изравняване на тена на кожата, лекува акнето и е отлично средство за изплакване на косата.
Приложенията му в домакинството са многобройни и изключително ползотворни.
Важно е да се отбележи, че всички тези полезни действия важат, ако оцетът е натурален. Той трябва да е непастьоризиран, за да е изцяло ефективен.
По какво да познаете, че оцетът е истински?
Погледнете бутилката откъм дъното. Ако там има вещество, наподобяващо плаваща гъбоподобна маса – не се плашете. Това не означава, че оцетът е развален, а напротив. Това вещество представлява натрупване на пробиотични бактерии и ензими, които придават на оцета здравословните му свойства.
Как се прави ябълков оцет?
Рецептата е евтина и лесна за изпълнение в домашни условия. Тя ще осигури на семейството ви надежден източник на полезни вещества.
Съставки и необходими средства:
6 сладки ябълки
За закваската:
2 супени лъжици суров ябълков оцет с малка част от гъбоподобната утайка
2 супени лъжици мед или захар
вода
голям двулитров буркан
марля
Инструкции за приготвяне:
Измийте ябълките. Нарежете ги на 8 до 12 парчета. Поставете ги в буркана и го дръжте там, докато започнат да покафеняват. След това добавете меда и ябълковия оцет със закваската. Покрийте съда с марлята. Много е важно водата, с която ще ги залеете, да не е хлорирана!
Залейте с гореща вода ябълките, така че да ги покрие напълно и между повърхността на водата и ръба на буркана да останат около 3 сантиметра.
След като сте покрили с марлята, увийте гърлото на буркана плътно с връв или ластик, за да не проникват външни частици.
Поставете буркана на тъмно място в продължение на 2 седмици. Добре е температурата на помещението да е в границите между 20 и 25 градуса. Мястото трябва да е добре проветриво.
Всеки ден разбърквайте ябълките с дървена лъжица. След две седмици прецедете течността в чист стъклен буркан. Дегустирайте, за да се уверите, че оцетът е готов.
Накрая затворете буркана с плътен капак и приберете в хладилник.
Снимка: Thinkstock