Тагетис – слънцето в градината

19.08.2012г. / 20 34ч.
Вергиния Генова
Тагетис – слънцето в градината

Тагетисът е сред най-популярните цветя у нас. Ще го видите пред обществени сгради, в парковете, пред блоковете и в градините при доматите. Създава настроение със своите лимонено-жълти, оранжеви и оранжево-кафяви багри.

Идеален е за създаване на пъстри цветни килими, бордюри от малки слънца или просто слънчеви петна в градината.

Има различни видове тагетис: ниски – 15-22 см., с многобройни цветове, листата са тъмнозелени и нарязани, средни и такива, които стават като малки храстчета с височина 30-90 см. Цветовете също са най-разнообразни – с едни венчелистчета, полукичести, много кичести и такива, които изглеждат като помпони на шапки. 

Най-хубавото на това цвете е, че се отглежда лесно и вирее при всякакви условия. И на слънчеви места и на сенчести.

Семената се засяват напролет. Разбира се може да се купи и готов разсад. При отглеждането на тагестис може да възникнат проблеми с голите охлюви, листните въшки и акарите. Цветето има специфична миризма, която е трудно да се определи като аромат, но ярките цветове компенсират. Това, за което наистина трябва да се внимава е, че тагетисът съдържа вещества, които на слънце може да причинят кожни възпаления. Поради тази причина не е особено подходящ за букети или за ваза у дома, ако не сте проверили, че нямате алергия.

Цъфти от юни до късна есен.

Тагетисът има приятния навик да се засява сам, където му хрумне. Това се превръща в проблем за градинарите, които държат всяко нещо да си знае мястото.

А може и да помогнем на тагетиса да се насее, като наесен оберем всички семена и ги разпръснем там, където искаме да го видим цъфнал следващото лято. След това засипваме с малко градинска тор, зариваме с греблото и оставяме семенцата да се справят сами. На пролет само плевим бурените и ако коренчетата на тагетиса са много нагъсто, разсаждаме.

Тагетисът се полива обилно при сухо време, но не обича прекаленото преполиване и обилните дъждове, защото загнива. Когато някое цветче прецъфти, е добре да се премахне, за да може да цъфтят следващите и така винаги цветната леха ще изглежда в перфектен вид.

Тагетисът е идеален да се посади в саксии или в сандъчета на балкона, както и да бъде част от различни цветни композиции. Идеално се комбинира със сини цветове.

Но дори да не ви се занимава или да нямате пространство у дома, където да отглеждате цветя, то трябва само да се разходите до най-близкия поддържан обществен парк. Там непременно ще видите поне една леха тагетис. Честно казано досега не съм разбрала защо на места не разрешават да си събереш семена, след като те самите не ги ползват.

Когато тагестисът прецъфти напълно, се изкоренява, а на пролет градината започва да се засажда по график: първо теменужки; после бегонии, тагетис и какъвто е планът.  Добра идея е наесен да си съберем семенца от различни видове тагетис, каквито са ни харесали и напролет да комбинираме. В крайна сметка цената на пликче семенца тагетис не е голяма, така че можем да си позволим да си купим няколко различни. Въпросът е да са качествени и да поникнат. На всеки му се е случвало може би да си закупи семена и да се разочарова.

Снимка: Reuters

Прочетете още:


 

Коментирай