Давалиа

26.02.2006г. / 15 31ч.
Аз жената
Давалиа

Davallia или епифитова папрат е стайно цвете с дебело коренище покрито с червеникави люспи. Включва около 50 вида тревисти, епифитови папрати, които са широкоразпространени в тропиците. Родината й е остров Ява. Този вид растение е наименовано в чест на швейцарския ботаник Давалиа.
Характерно е неговото коренище, което се намира извън почвения субстрат. Листата му са триъгълни и разцепени. Спорангиите са разположени в края на свободните жилки. На върха са с чашковидни покрития.

Начин на отглеждане
Давалиата е топлолюбиво, тропическо растение. Благоприятна температура – около 26ºC. Изисква рядка сянка и висока влажност на въздуха, както и впръскване и поливане с мека вода. Не трябва да бъде изложено на течение и ниски температури. Пресажда се през пролетта в обогатена хумусна почва. Смесват се равни части пръст, торф, сухи листа и пясък. В периода на активна вегетация почвата се подхранва 1-2 пъти на 15-20 дни. Почвата трябва да бъде влажна, но без водата да застоява. Хубаво е да поставите растението на прозорец.

Болести и вредители
Давалиата може да бъде нападната от червейчета, които предизвикват пожълтяване и повяхване на листата. При недостатъчна влажност на въздуха е възможно растението да бъде поразено от малък, паяковиден кърлеж. Както всички папратовидни растения, давалията реагира болезнено на инсектициди. Ето защо за борба с листните въшки растението се пръска с разреден разтвор сапун.
Размножава се чрез деление на коренището.

Коментирай