Глогът – красив и лековит

18.09.2007г. / 14 02ч.
Вергиния Генова
Глогът – красив и лековит

В България най-често глогът се среща в дъбовите гори, но може да се види както в равнините, така и високо в планините. Познати са основно три вида глог: обикновен, черен и източен.

Но тъй като все повече глогът навлиза като декорация на дворове, паркове и градини, благодарение на селекцията, може да видите различни по форма храсти и малки дръвчета. Идеален е за живи плетове на къщи и вили, тъй като не е капризен. Може да освежи дори и между блоковите пространства.

Понякога глогът може да достигне и до десет метра височина. Листата са назъбени и оформят изящни кичести букетчета.

Напролет глогът цъфти с прости или многоредови венчелистчета, обикновено на красиви гъсти гроздови съцветия, под формата на бели, розови или червени чадърчета. Ако изберете да насадите глогове в градината си може да оформите една естествена ограда от великолепни облаци. Пролет те ще бъдат в свежо зелено и бяло, лятото в тъмно зелено, а ранната есен ще бъдат обагрени в карминено червено.

Глогът не е взискателен към вида почва, но предпочита варовити почви и открити изложения.

Плодовете зреят от август до октомври и се запазват до късно през зимата. Те са отново на съцветия, което улеснява брането им. Представляват малки червени или черни топчета (в зависимост от вида на глога). Някои от тях са с една костилка, а други с по 3 или 5 дребни костилчици. Ако желаете да си захванете глог от костилка, трябва да държите костилките най-малко една година във влажен пясък. Това е така наречената стратификация. Но градинарите извършват селекцията чрез присаждане, което се прави главно през април и май.

Глогът има приятно стипчив вкус и е невероятно полезен, защото е богат на минерални соли, витамин C, захар и други. От него може да си приготвите вкусни мармалади, конфитюри, плодово брашно или да си изсушите за чай.

Плодовете и цветовете се използват в народната медицина при сърдечни и бъбречни заболявания.

Както става ясно, да отглеждате глог в градината си има само предимства. Освен, че ще се радвате на чист въздух, свежа зеленина и прохлада ще имате и винаги шепа лек под ръка. Тъй като глогът буквално се обсипва с цвят и с плодове, ще можете да бъдете щедри към своите приятели, колеги и познати.
Ще можете да украсявате къщата със свежа зеленина през всеки сезон. През есента ще създадете уют и настроение, като до купата с ябълки, грозде и орехи, поставите ваза с клонки, натежал от плод глог.

Коментирай