Снимка:istock
Днес празнуваме най-зловещия празник – Хелоуин. Въпреки че много хора го отричат, тъй като е част от западната традиция, този есенен празник добавя повече цвят и настроение в ежедневието ни. Смята се, че произхожда от келтски фестивал на реколтата, който имал езически корени.
Според други източници Хелоуин възниква самостоятелно като традиция. Днес в рубриката ни „Знаете ли, че...?“ споделяме някои любопитни факти за празника. А вие не забравяйте на 31 октомври да се подготвите с бонбони и лакомства за малките костюмирани гости, които ще се отбият в дома ви.
Освен вещиците с метли, совата също е популярен образ свързан с Хелоуин. В средновековна Европа се е смятало, че совите са вещици. Хората вярвали, че ако чуеш сова, някой скоро ще умре.
Котките също са част от така наречения хелоуински фолклор и декор. С тях се свързва древният келтски фестивал Samhain, който е предшественик на Хелоуин. Този фестивал е бил доста зловещ, тъй като на него котките били изгаряни.
Цветовете, които правят празника разпознаваем са черното и оранжевото. Оранжевите багри са символ на силата и издръжливостта, черното символизира смъртта.
В САЩ за всеки Хелоуин биват харчени около 2 млрд. долара.
Според някои легенди родното място на този зловещ есенен празник е Ирландия.
Красивите хелоуински фенери имат своята предистория. Правили са ги в Ирландия, като поставяли свещи в издълбани репи, за да пазят от духове и призраци на празника Samhain.
В САЩ идеята за Хелоуин е пренесена от имигранти от Ирландия.
Знаете ли, че Хелоуин е най-комерсиалният празник след Коледа?
Чували сме за какви ли не фобии. Оказва се, че има хора, които изпитват страх от този забавен празник. Състоянието се нарича самхайнофобия.
Снимка: istock