Снимка: Reuters
Светът се раздели с още една велика личност. На 76-годишна възраст почина Стивън Уилям Хокинг. Той бе един от гениите на нашето съвремие, британски физик, занимаващ се основно с квантова механика и космология. През 1971 година заедно с друг учен на име Роджър Пенроуз предлагат математическо доказателство, подкрепящо теорията за Големия взрив.
Хокинг страдаше от тежкото заболяване амиотрофична латерална склероза. Диагноза, която му бива поставена, когато е 21-годишен. Въпреки това не спира да се занимава с наука и да постига успехи в тази посока.
Той се отличаваше не само с невероятния си ум, но и с чувството си за хумор и силния дух, готов на нови и нови приключения.
Споделяме няколко мисли от него, които ще ви накарат да се замислите върху смисъла на живота.
„Всичко е предопределено. Но ние можем да приемем, че не съществува, защото ние не знаем какво точно е предопределено.“
„Основният враг на знанието не е невежеството, а илюзията за знание.“
„Забелязал съм, че дори хората, които вярват, че всичко е предопределено и нямаме свободна воля, се оглеждат, преди да пресекат улицата“.
„Общопризнато е, че жените са по-добри от мъжете в езиците, личните отношения и изпълнението на много задачи едновременно, но по-малко добри в ориентирането по карта и в пространственото ориентиране. Поради това не е неразумно да се предположи, че жените не могат да са по-добри по математика и физика.“
„Перспективата за ранна смърт ме накара да осъзная, че животът е, за да го живеем.“
„Има една основна разлика между религията основана на догми, и науката на базата на наблюдение и логика. Науката ще спечели, защото тя работи.“
„Научната фантастика може да бъде полезна. Тя стимулира въображението и премахва страха от бъдещето. Въпреки това, научните доказателства могат да бъдат много по-впечатляващи.“
„Вярвам, че извънземният живот е доста разпространен във Вселената, за разлика от разумния живот. Някои казват, че разумен живот ще се появи и на Земята.“.
„Колкото и да е труден животът, човек може да открие нещо, в което да бъде успешен“.
„Еволюцията е създала мозъците ни така, че да не можем да си представим 11 измерения. Въпреки това, от чисто математическа гледна точка, е също толкова лесно да се мисли в 11 измерения, колкото и в три или четири.“
„Ние не сме нищо повече от развити потомци на маймуните, живеещи на малка планета, обикаляща около една с нищо незабележима звезда. Но ние имаме шанс да разберем Вселената и това ни прави специални.“
Снимка: Reuters