Спътници на туристката бяха двамата професионални космонавти Михаил Тюрин и Мигел Лопес-Алегриа, които ще стоят в Международната космическа станция шест месеца, а за полета към вкъщи Ансари пътува с Павел Виноградов и Джеф Уилямс, работещи в орбита от 1-ви април т. г.
Полетът продължи цели 11 дни, в които Ансари проведе няколко научни опита, свързани с размножаването на микроорганизми при нулева гравитация, както и проучване на болките в долната част на гърба, които възникват при полетите.
Ансари е родена през 1967 г. в Техеран и от малка мечтае да погледне Земята от космоса, поради което се насочва към науката. Учи технически науки в университета “Джордж Мейсън”, а по-късно получава магистърска степен в “Джордж Уошингтън”. Сега и предстои да получи докторска степен по астрономия.
В Съединените щати живее повече от 20 години, занимава се с маркетинг на космическия туризъм и притежава два патента за откритията си в областта на автоматизираните системи и услуги. За мечтания полет тя се е готвила и в двата космически центъра в САЩ и Русия.
Любопитното е, че до края на август японският бизнесмен Дайсуке Енамото е бил планиран да лети до Международната космическа станция, а не иранката, която на борда на кораба се оказала с мъжки комплект принадлежности – самобръсначка и крем за бръснене. Енамото остана на Земята, след като не успя да покрие медицинските тестове.
Ансари посвети полета си на иранските младежи и го нарече “лъч надежда”, чрез който се надява младите хора да се отърсят от кръвопролитните събития, търсейки нещо положително.