Какви са професионалните Ви амбиции днес?
Старая се непрекъснато да се усъвършенствам. Чета много, опитвам се да бъда в час с постоянно променящото се законодателство. Мисля, че това е пътя към успеха.
Като адвокат кои хора според Вас имат най-голяма нужда от защита?
Мисля, че всеки човек, който е изпаднал в беда, има нужда от защита. Считам, че хората в неравностойно положение – болни, самотни, с ниски доходи са най- уязвими в това отношение. Поради социалното си положение те трудно могат да си позволят квалифицирана адвокатска защита. Често пъти такива хора стават жертва на дискриминация, нарушават се техни законни права и интереси, но поради липса на средства тези лица не могат да се защитят.
Защитавате ли каузи, в които не вярвате?
Вярвам на хората, които представлявам. Разбира се има и хора, които не обичат истината, но аз се опитвам да предразположа всекиго към откровение. Считам, че за да бъде убедителен адвокатът в съда той трябва да вярва в каузата, за която се бори.
Как преминава един Ваш ден?
Моят ден преминава в грижи за семейството, работа в съдилищата, срещи с клиенти и много четене на различни нормативни актове. Аз съм съвсем обикновен човек, като се изключи зрителния проблем, който имам. Но все повече откривам, че този проблем не е толкова мой, колкото на обществото, в което живеем. Все още нашето общество не е готово да приеме различния. За съжаление, малко са хората, които гледат на човека с увреждане като на пълноценна личност. През последните 10-15 години много се написа и изприказва за интеграцията на хората с увреждания. Моето лично мнение по този въпрос като човек, който се опитва да се интегрира в обществото е, че този процес върви твърде бавно. Хората с увреждания не работят, единици са работодателите, които се решават да наемат инвалид на работа, а напоследък сме свидетели как хора с увреждания биват изхвърляни от работа само, защото имат някакъв вид увреждане.
Какво е мястото на компютъра в деня ви?
Компютърът е моя помощник, моя сътрудник така да се каже, средство за комуникация. Чрез компютъра достигам до всички изменения на нормативните актове. Всички писмени документи по делата превеждам в електронен вид. Това спестява място и време, създава удобство в работата.
Истинско предизвикателство за Вас би било...?
Предизвикателство за мен като адвокат и като управител на сдружение в подкрепа на хора в неравностойно положение е да се преборя за равни възможности за участие в обществения живот на хората с увреждания, премахване на всякакъв вид дискриминация и осигуряване на достъп до всички обществени, културни, здравни и учебни сгради. Мечтата ми е хората в неравностойно положение да извоюват правото си на достоен и независим живот.
Имат ли шанс незрящите хора у нас да се реализират добре професионално?
Не искам да звуча песимистично, но у нас трудно може да се реализира човек със зрително увреждане в професионален план. Единици са хората със зрителни увреждания, които са се реализирали и работят професията, за която са учили. Това са предимно юристи, които работят като адвокати. Те са 5-6 души в цялата страна и още толкова, работещи в общински администрации, няколко човека работят като масажисти и като че ли с това се изчерпва процеса на интеграция при незрящите хора. Една незначителна част от тях намират препитание в специализираните предприятия за слепи. Огромна част от незрящите хора- около 90%, са безработни и разчитат единствено на пенсиите за инвалидност поради общо заболяване.
А какъв съвет или думи за кураж бихте дала на незрящите ученици?
Като председател на най-голямата регионална организация във Варна към Съюза на слепите в България имах възможността да наблюдавам развитието на незрящите ученици. Една голяма част от тях са много интелигентни млади хора, изпълнени с ентусиазъм и много енергия. Моят съвет към тях е да се учат, непрекъснато да се усъвършенстват, да кандидатстват за работа без притеснения. Мисля, че само по този начин, когато демонстрираме едно активно поведение, можем да накараме обществото да повярва в нашите възможности.
Вашето послание към съвременната българка?
В забързаното си ежедневие напоследък българката забравя за себе си. Моят призив към жените е : Нека запазим жената в себе си! Нека престанем да бъдем нечие мъжко момиче, теглейки тежката каруца на живота с крехките си рамене. Нека не забравяме, че Господ е създал жената да дарява живот и любов и, че това е основното, за което си заслужава да бъдеш жена.