Денят на равното заплащане, както и много други подобни дни, започва да се отбелязва първо в Съединените щати. Американките са искали да наблегнат на това, колко повече трябва да работи една жена, за да изкара толкова пари, колкото и един мъж на нейното място и нейната работа. И така на 28 април всяка година се отбелязва денят за равенство, с който се цели да се популяризира изравняването на социално-икономическия статус на двата пола.
“Равни възможности за жените. Сега.” е и призивът на Български Хелзингски комитет, които подават и важни и дори болезнени факти за позицията на жените в обществото ни. “Българката осигурява 46% от семейния бюджет. Нейните доходи са 74% от неговите, а заплатата й – 87 на сто от средното възнаграждение на силния пол. Това сочи изследване на Икономическия институт на БАН за равнопоставеността на двата пола на пазара на труда и качеството на живот на семействата с деца.”
“Жените на ръководни позиции са 2.5 пъти по-малко и получават неаргументирано по-ниски заплати, въпреки по-високото си образование и еднаква професионална компетентност.”
Дори в Европейския съюз жените са по-зле платени от мъжете, сочи друго проучване. В същото време жените не са достатъчно добре представени и в европейската политика.
* * *
Изследване на БАН показва социалните разминавания между двата пола