Балерина – това е мечтата на всяко малко момиченце? Всяко ли може да стане такава?
Всяко момиче мечтае да стане балерина, всяка балерина мечтае да играе Жизел … Аз мисля, че тази мечта трябва да бъде съхранена за цял живот. Дали ще станеш балерина или не – няма значение. Важното е да се докоснеш до това изкуство, защото то дава много. На първо място срещата с прекрасния танц, на второ място срещата с музиката, с красивите костюми, с изящната походка и жест. Всичко това остава дълбока следа в теб за цял живот.
Какво е усещането да си балерина? Кое е най-важното?
За една балерина най-важното е дисциплината. При нас главният елемент е труда. Не без значение е и таланта, разбира се, затова не всеки достига до висшето изкуство. Както се казва 100% талант и 100% труд. А какво е да си балерина? …. Преди всичко да се чувстваш красив. За трудните дни няма да говорим. Те са трудни и мъчителни за момента. Сълзите остават в залата, зад кулисите.
Какво Ви носят заниманията с децата?
Тези занимания са нещо, което не се случва всеки ден – среща с чистата детска душа. Човек, когато има дете, се докосва до всички негови възрасти и въплъщения, то пораства пред очите му. Аз имам късмета да работя с децата в тяхната най-чиста възраст и да не излизам от нея. Невероятно е, когато по време на часа идва някое и се гушва, и те целува или разказва нещо много откровено. В децата няма чувство на отмъщение, те не събират яд в себе си. Ако се скараш на едно дете, то се обижда, но след малко вече го е забравило. Работата с тях е прекрасна, несравнима. Мога да кажа това, защото преподавам и в консерваторията. Моят диапазон е много голям – преподавам и на хора по-възрастни от мен. А именно срещата с децата носи пречистване.
От каква възраст препоръчвате да се започне?
Честно казано, истинските занимания с балет се препоръчват от 6 години. Но в нашата школа има деца от 3 годишна възраст нагоре. Тогава ставите са най-меки, децата са най-податливи. Разбира се много трябва да се внимава, да не се напрегнат. Затова нашите занимания с най-малките са предимно формиране на музикалност у тях и заучаване на някои елементарни упражнения. Учат се да слушат музика и да я предават с танц и движение. И да внимават един час, което съвсем не е малко за тях. Тук трябва да кажа, че ние имаме много изяви на сцената, което е най-важното за възпитаниците ни.
Трябваше да започнем с това, че школата тази година има юбилей – 10 години. За това време ние сме направили 4 цялостни спектакъла. Ще ги изредя по хронологичен ред – Лешникотрошачката, Куклената фея, Урок по танц, Цветята на малката Ида. Мисля, че сме единствената школа в София с толкова много представления. Много е трудно да се събира състав за цяло представление сред деца, има много и различни герой и много вълнения. Освен това имаме множество концерти не само в дом на културата Средец. Канят ни и в различни телевизионни предавания.
А какво планирате за в бъдеще?
Едно голямо честване на десетата годишнина с децата и с големи артисти.
Какво бихте препоръчали на родителите и на учителите относно балета и децата?
Никога не е късно децата да се запишат на балет, достатъчно е да имат желание. За родителите е важно да ги насърчават и да им помагат да бъдат редовни. Балетът основно е тренинг и ако пропуснеш два дена, след това трябва всичко да започнеш едва ли не отначало. Спомням си една мисъл на Мая Плисецкая : “Ако пропусна три дена, забелязвам аз. Ако пропусна една седмица, забелязват колегите. Ако пропусна две седмици, забелязва и публиката.”