Преди да започнеш работа изискват ли родителите от теб да си направиш медицински изследвания? Има ли практика в България родителите да правят застраховка дете, когато го гледа друг човек?
До този момент родителите на дечицата, които съм гледала, не са искали от мен пълни медицински изследвания. Това, което са ми предлагали е да ми осигурят противогрипна ваксина, защото ваксинират децата, а аз съм човек, който е в пряк контакт с тях ежедневно.
Нямам застраховка за гледане на деца и не ми е известно има ли такава практика в България. За сега, благодаря на Господ, не ми се е случвал инцидент с детенце, за което се грижа. В процеса на обучение по педагогика имаше дисциплина, в която при лекар сме изучавали „Обща анатомия и физиология на детето”. Там ни запознаваха с това какво да правим, ако детето вдигне температура или как да разпознаем обикновен обрив от шарка.
Курс за Първа помощ съм завършила като ученичка към БЧК. Но нито един родител не се е интересувал дали имам подобни компетенции.
Какви са изискванията на родителите към теб? А ти какви изисквания имаш към работодателите?
Изискванията на родителите са различни, има всякакви хора. Семействата, в които работя, са от много интелигентни и ерудирани хора. Те държат освен игрите да се обръща внимание и на образователните занимания. Затова пишем домашни, учим се да смятаме и четем. Естествени неща при отглеждането на всяко едно дете, които си идват с възрастта.
Наскоро петгодишният малчуган, който гледам, изяви силно желание да се научи да кара колело. Помогнах му и с радост отбелязвам напредъка му всеки ден.
Моето основно изискване е родителите да не ме товарят с други домакински задължения извън грижата за децата. Защото именно това би довело, недай боже, до инциденти. Нещо което не мога да си позволя и всячески се старая да избегна.
Глезени ли са българските деца? Има ли промяна в това през последните години?
Не мисля, че поведението на децата се променя през различните времеви периоди. Тук отношение има по-скоро възпитанието. То до голяма степен зависи от семейната среда, а по-късно от училището, приятелите. Всичко това допринася. Всички деца са добри, от нас зависи дали ще останат такива.
Смяташ ли, че родителите днес учат децата си на елементарни неща, нужни за всекидневието, като оправяне на леглото, подреждане на дрехите и други?
Да, правят го. Аз също се опитвам да ги приучавам на най-естествените навици, които обаче са най-ценни през остатъка от живота, ако си ги изградил още в най-ранна възраст.
Познаваш ли мъже-детегледачи?
Не, но може и да има. Не трябва да се подценява ролята на мъжа в семейния модел.
Сподели някои тайни как се справяш с детския инат, с внезапно агресивно поведение и със злоядото дете.
Детският инат и злоядство се преодоляват с превръщането на заниманието в игра, с блага дума, търпение и отношение. Внезапната агресия също е нещо, което не бива да ни изважда от контрол. Трябва да говорим на децата си, много да общуваме с тях. Всеки ден да им казваме „Обичам те”.