Ако можехте да промените професията си, към какво друго бихте се насочили?
Като бях малка исках да ставам геолог. Много обичах да скитам и опознавам нови места. По-късно ми харесваше да съм екскурзовод. Завърших спец. Туризъм и всяко лято работех с чуждестранни туристи. Обичам контакта с нови хора и култури. Вчера навърших 61г. и вместо да кротна, пак планирам пътешествие. Сигурно в предишния си живот съм била шеметна номадка. Не ме свърта на едно място. Тегли ме към екзотични, неурбанизирани места. Искам да живея ту в Бразилия, ту в Австралия, ту в Куба. Влюбвам се в местата, които посещавам. Привързвам се като куче към новите си приятелства. В продължение на година спестявам парички и чета книжки за страната, която съм си намислила да посетя. Невероятно удоволствие е самото очакване и подготовка. В момента съм на тема Мианмар. Около Нова година съм там. Миналата седмица гледах филма "Меден месец в Бирма" и очите ми останаха в пагодите, природата и растителността. Дали ще бъдат такива "на живо"? Това си мисля като пътувам с автобуса от университета за вкъщи.
За какво мечтаете?
Мечтая да остарея здрава. Да не губя близки и приятели, които са органична част от мене. Без тях съм кръгла нула. Студентите ми да стават депутати, президенти и премиери и да се гордея с умното им управление. Да ми идват на гости приятели от чужбина, включително индианчето от Парагвай /снимката/. Българите да са по-усмихнати и не само добре нахранени. Мъчно ми е когато мои бивши колеги от Института за външна политика– страхотни анализатори преди 20 години – днес не си дояждат и са без работа. Натъжават ме бедността, бъркането по кофите, децата, дишащи лепило около гарата, гладните кучета и котки по улиците, агресивността и некомпетентността на управляващите. Мечтая синовете ми да живеят и да са щастливи в България - най-красивата страна на света.
Любимите Ви място, музика, книга?
Не пропускам, когато съм в София, да посетя любимото място на баща ми – поточето с рибките зад Боянската църква. Най-приятно е в делничен ден, когато няма много хора. Вземам книжка, сандвич, малко одеалце и пеш до там. През целия ден "следвам" слънцето сред боровете. Никаква връзка със света. Умирам за тази тишина и мириса на смола.
Когато съм на лаптопа, слушам тангата на Астор Пиацола. Абандонеонът /аржентинската хармоника/ е любимият ми инструмент. Обичам песните на Сезария Евора –босата дива от Кабо Верде. Не пропускам неин концерт в България. Когато я слушам, имам чувството, че обикалям страната й. Дали ще отида и там, за да сравня представата с реалността? От българските певци имам всичко на Васил Найденов и Лили Иванова. Неостаряващи са песните им. Покрай синовете ми Калин и Евгени слушам "И твойта майка също" в изпълнение на Белослава.
С книгите историята е по-дълга. Удоволствието от четенето - това обяснение в любов към самия себе си, както го определи синът на моя колежка, усетих в Немската гимназия. През 1965-66г. попаднах за първи път на "Доктор Живаго", немското издание. Не знам дали тогава тази книга е била преведена на български език, заради отлъчването и заклеймяването на Борис Пастернак от Писателския съюз на СССР. Толкова носталгично и романтично нещо не съм чела. Съвпадна с влюбването ми в едно момче от Горския техникум в Тетевен. Отидох му на гости в един голям сняг, а пред очите ми само руска зима, шейни, звънци и нощни светлинки от книгата. Днес я имам на български, но не смея да я прочета. Да не ми изчезне първоначалното възприятие. Голяма консерва съм.
Като студентка във Варна не обичах дебелата и сложна класика. Имах две малки томчета, с които заспивах вечер след лекции – "Дневници" на Макс Фриш и " Разкази" на Чехов. Тогава разбрах, какво изкуство е да пишеш ясно, кратко и мъдро. Загивам от дълги и усукани изречения. Направо се взривявам отвътре. Вчера мой студент от спец. Социология ми показа учебник с идиотски дълго изречение, претрупано с "атитюд и емпирика", и ме попита: "Това човешко писане ли е?". Препоръчах му Фриш и Чехов за успокоение.
Вашето пожелание за нашите читателки?
Да не се отказват от мечтите си. Да слугуват на духа си, а не на материалното. Книга, филм, усмивка, песен, слънце, приятел, домашен любимец – това му трябва на човека, а не "Ферари с цвят червен".