Цената на тока да се вдигне между 5 и 14%, поискаха и трите енергоразпределителни компании в страната. Изтъкнаха и сериозна причина за драстичния скок на сметките – нуждата от „най-неотложни“ инвестиции в мрежата. Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев не видя причина за поскъпване в такива размери и успокои, че в най-лошия случай сметките за ток ще скочат с 3-4, най-много 5%. Окончателно решение комисията ще вземе до края на юни тази година, а вдигането на цените за електроенергия в страната ще бъде факт от юли.
С колко точно да се увеличи цената на тока е изчислено въз основа на цената, на която енергоразпределителите купуват тока от НЕК.
Отделно от това десетина дни по-рано пък от НЕК също поискаха повишение с 5%.
Пазарлъкът между ДКЕВР от една страна и ЧЕЗ, ЕВН и Е. ОН от друга вече започна.
В ЧЕЗ вече са си направили инвестиционна програма, която предвижда152 млн. лева за поддържане и развитие на електроразпределителната им мрежа. От ДКЕВР им отпускат 72 млн. лв., а останалите защо да не дойдат с поскъпване на тока през лятото.
Един възможен сценарий за неговото развитие включва политиците с коментари по темата, евентуално и няколко експерта, ако страстите се разгорещят. В крайна сметка обаче спорът ще бъде разрешен от премиера Бойко Борисов. Той ще се скара на електроразпределителните предприятия, че искат твърде много, ще свали с няколко процента исканата цена за тока, за да се опита по този начин да вдигне с някой и друг процент рейтинга си, който напоследък върви надолу. Борисов с прости думи ще се опита да обясни на избирателите, че нужда от подобряване на енергоразпределителната мрежа в страната все пак има. И разбира се гражданите ще му влязат в положението, няма как.
А бонусът е, че дискусията за това с колко да се вдигне тока ефективно ще отвлече вниманието на избирателите от проблемите с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и неговите заможни роднини.
Прочетете още: