Спасете Иракли

27.05.2006г. / 15 31ч.
Аз жената
Спасете Иракли

Не за първи път се пише за неправомерно заграбване на националното ни богатство и не за първи път като граждани на свободна и демократична държава не сме в състояние да го опазим. Единственото, което можем да направим, е да се включим към екокампанията на Сдружение за дива природа "Балкани", Екологично сдружение "За земята" и други неправителствени организации, които предизвикаха обществена дискусия за съдбата на цялото ни черноморско крайбрежие и предприеха активни действия за спасяването на местността Иракли.

Иракли се намира северно от нос Емине (село Емона, община Несебър) и се развива на площ 42,30 хектара. Според Изпълнителна агенция по околната среда от 06.05.1994г. две части на местността са със статут на защитена местност, която се обитава от редки и застрашени растителни и животински видове – пясъчна лилия и млечка, морски ранилист, пясъчна млечка, татарски млечник и морски ветрогон и птици. Това е наложило забраната за строителна дейност и всички други действия, изменящи естествения облик на местността.

Местността е оценена като място от голямо значение за природното богатство на страната ни и е от мрежата на европейските защитени местности. В проектът "Изграждане на мрежата от защитени зони – Натура 2000 в България", Иракли е включен в Европейската мрежа от защитени зони, предназначена за защита на видове и местообитания, описани в приложенията на европейските директиви.

Този проект ще влезе в сила, когато бъде одобрен от Европейската Комисия в момента, в който страната ни влезе в европейската общност. Тогава всяко посегателство върху земята, включена в повече от 310-те зони ще е грубо нарушение на Европейските закони. До тогава сме принудени да спазваме българските закони, които не е тайна за никой, са написани по начин, който позволява лесно да се “заобикалят”.

Дотогава, според плановете на Българският клон “Булгариен Инвестман Пропъртис” (Bulgarian Investment Properties AG) на швейцарската фирма “Суис Пропъртис” (Swiss Properties Ltd) ще бъдат застроени 4 ваканционни жилища, като строежът стартира този месец и работата ще продължи една година. Тези сгради ще се издигнат на мястото на обширната бадемова горичка непосредствено над плажната ивица и ще се казват "Ривърсайд вилидж".

Никой от Местната или централна власт в Несебър, Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и ековедомството не може да реши, дали строителният проект не е в разрез с нормативните документи на нашата държава. Докато проектозаконът за Черноморието отлежава по прашасалите бюра на горните етажи на властта, две къщи от бъдещия комплекс вече са продадени, а работници изсичат дърветата.

Объркването идва от това, че не е ясно определено какъв е статутът на “плаж”, “плажна ивица” и “брегова ивица”. Незнайно защо тези терени край морето се тълкуват като “земеделска земя” и собствениците им имат право да я продават, като такава. Механизмът, по който ще се застрои местността на Иракли, е познат и изпитван години наред у нас – чрез одобрението на общинския съвет статусът на земята се променя на зона със смесено предназначение, което автоматично позволява на собствениците да я застроят.

Общинските служители потвърдиха, че земите на Иракли са със статут на земеделски и промяната в територия за застрояване е била одобрена от Министерството на земеделието и горите. Еколозите алармират, че застрояването ще наруши естествения облик на защитените места, унищожавайки уникалните растения, вписани в Червената книга на Република България и защитавани от Закона за опазването на околната среда. Служителите от Министерство на регионалното развитие и благоустройството до скоро не бяха запознати със случая.

Докато правоимащите органи се запознаят със случая, задвижат документите и вземат решение, багери започнаха да разчистват района. От 25 май започва унищожението на един от малкото девствени заливи на нашето Черноморие.

Като граждани сме длъжни да вземем страна в този конфликт на интереси и да спрем незаконното придобиване на националното ни богатство.

Статията е написана по материали на:

MEDIAPOOL.BG

Проект "Изграждане на мрежата от защитени зони Натура 2000 в България"

Да спасим Иракли

ЗАКОН ЗА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Коментирай