Коалиция от 13 български природозащитни организации стартираха кампания “За да остане природа в България”, чиято цел е спиране загубата на най-ценните природни територии у нас. Над 20 000 граждани от 343 населени места в България и по света само за 20 дни подписаха призива в подкрепа на конкретните искания, изпратени от коалицията до институциите в страната.
Неправителствените организации настояват институциите да приложат с пълна сила дадените им от закона правомощия за да прекратят унищожаването на защитените територии и предложените защитени зони от европейската мрежа Натура 2000 в България. Писма с конкретни искания за действия са изпратени до Народното събрание, Министерски съвет, Министерството на земеделието и горите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката и енергетиката, Парламентарната комисия по околната среда и водите, Парламентарната комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство, Главния прокурор и Висшия съдебен съвет. Всяка минута до тях достига е-мейл с призива “За да остане природа в България” в подкрепа на исканията. Той се разпространява в електронен вид от www.bluelink.net/zaprirodata, и в печатен вид от инициативни групи и граждани.
До този момент нито една институция не е отговорила на нарочно изпратените от коалицията писма. Нито един министър не е изразил каквото и да е безпокойство от факта, че хиляди хора ежедневно заливат електронната му поща с призив да си свърши по-добре работата. Единственият, който е изразил отношение (поне пред медиите) е Омбудсмана – г-н Гиньо Ганев, който изиска информация по случая “Варвара”.
Неправителствените организации ще организират серия от срещи с отговорните институции и през ноември ще информират европейските институции за действията и бездействията на институциите в България при прилагане на националното и европейското природозащитно законодателство.
На 19.10.2006 г. коалицията организира бдение недалеч от сградата на Върховния административен съд /ВАС/, когато ще се гледат делата по заличаване на Защитена местност “Камчийски пясъци” и незаконните строежи при с. Варвара в Природен парк “Странджа”. Решението на ВАС ще покаже има ли надежда за законност и прозрачност в нашата държава.
Участници в коалицията: Асоциацията на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българската фондация “Биоразнообразие”, Информационният и учебен център по екология, НД “Екогласност”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение “За Земята”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение Природен Фонд и WWF Дунавско–Карпатска програма България