Без да искам, поради разсейване, си купих български боб, произведен в Китай. Ето как информиран потребител, за какъвто се смятам, се хвана на въдицата на един от многото маркетингови трикове на недобросъвестни производители и прекупвачи.
На рафта в магазина имаше около десет вида боб на различни фирми. Нямаше моята марка, затова реших да пробвам друга. Опаковката е шарена, с българска шевица и картинка на българска възрожденска къща. Най-отгоре пише „Домашен боб”. След като го сложих да се вари, обърнах пакета от задната страна, за да прочета какво още пише. Първото, което видях беше „Произход: внос от Китай”. После продължаваше информация за адрес и телефон на фирмата, която го е пакетирала, хранителна стойност в табличка и още дъра-бъра за това колко е полезен бобът.
”Домашен боб с марка *** е селекция от най-добрите сортове боб, екологичен продукт без химически добавки и допълнително третиране. Богат е на протеини, белтъчини, въглехидрати и минерали. Зърнените култури са безценна част от храната на човека. Те осигуряват за организма протеини, желязо, фосфор и витамини.”
Фирмата се беше постарала и сложила и такава табличка:
Тук вече ме напуши смях, постепенно започнах да се ядосвам, а накрая почти бях решила да вдигна телефона и да се обадя на Българска национална асоциация на потребителите. Защото ние, купувачите, всекидневно се оказваме лъгани с подобни завоалирани форми. Само че, това, което пишеше на етикета , а именно „екологичен продукт” не подлежи на съдебна отговорност, защото не нарушава законите на България. Фирмата е използвала един от многото трикове, за да привлече повече купувачи. Щеше да бъде подсъдно, ако беше сложила надпис „Био” или „Еко”, а нямаше сертификат.
А бобът все пак го изядох, въпреки, че не ми беше сладък. Имаше вкус на български боб, произведен в Китай.
Вижте още:
Банички с плънка от хранителни добавки
Колко пари харчим при пазаруване и колко нерви