Снимка: Reuters
Напоследък възрастта сякаш започва да играе по-маловажна роля в отношенията между двама души. Особено откакто половата активност все повече се приближава до началото на половата зрялост. Много млади момичета ходят с по-възрастни от тях мъже и аналогично – много мъже излизат с доста по-възрастни от тях дами. Кои са причините за това и фатално ли е то?
Трябва да правим разлика между възраст и зрялост – интелектуална и физиологична. В такъв случай, ако едно полово зряло и изключително интелигентно и самостоятелно момиче поддържа връзка с много по-възрастен от нея мъж, не би трябвало да има проблем. Има обаче една особеност – човек преминава през различни периоди от живота си, за да се развива, да усложнява съзнанието си, да си създава навици и да развие собствена философия за морала и принципите си. Възрастта може да бъде сравнена с превозно средство, чрез което преминаваме през определени фази от живота. Какво общо може да имат двама души, единият от които вече е минал през много от спирките по линията на живота. Явно затова огромен процент от двойките са с разлика от 3-4 години помежду си.
Мъже споделят, че интересът и привличането, които изпитват към конкретни жени, определено зависят от възрастта им. Една по-млада жена например би била много по-привлекателна, но не толкова интересна, колкото една по-възрастна от него. И аналогично – жените с повече опит привличат вниманието към себе си, но рядко могат да се сравняват по привлекателност с по-младите си конкурентки.
Тук идва моментът да се запитаме какво всъщност искаме от конкретна връзка – отдаденост, приключение, разнообразие? В момента, в който възрастовата разлика стане фактор, много е вероятно връзката да навлезе в критичен период, различията да изпъкнат и да се стигне до противоречия.
Интересно е как понятието „разлика“ се променя на фона на възрастта на двама души. Да вземем например 10 години разлика. Ако момичето е на 10, а момчето на 20 – първата реакция би била – „абсурд!“ Ако минат още 10 години – разликата ще е по-поносима, въпреки че като условие ще важи фактът, че момичето все още учи, а момчето вече работи например. Но нека скочим с още 20 години в бъдещето. Той на 50, тя на 40 – нищо ненормално. Ето значимостта на фактора „зрялост“ – годините не биха имали значение, ако не правехме съпоставка между тях и емоционалното и съзнателното развитие у човека. В крайна сметка, в резултат от образователните системи, социалната йерархия и т. н. се предполага аналогично развитие при всички хора. Съответно се изгражда и единно обществено мнение за отношението възраст-зрялост.
Една препоръка – разгърнете мирогледа си – и по-младите, и по-старите от нас преливат от потенциал и имат какво да ни предложат. Можем да научим много от тях, стига да овладеем морално-прагматичния подход – да придобием знания благодарение на взаимоотношенията ни с другия, но без да се възползваме безочливо от благоразположението му към нас.