Снимка: istock
Срещали ли сте някога човек, който е толкова отчаян от любовта, че би направил всичко, за да се опита да запази връзката си? А може би разпознавате себе си в това описание? Ако това се отнася за вас, то вероятно трудно ви се получава с любовните връзки. Избирате партньори, които не са грижовни, които ви карат да се чувствате несигурни във връзката, които ви карат да се чувствате по-малко жена и човек и т. н. Една от най-големите пречки в любовта е чувството за несигурност. Какво може да го подхрани? Вижте какво пише по темата сайтът yourtango.
1. Израснали сте в семейство с тревожен родител
Още докато сме бебета, ние започваме да създаваме мисловен сценарий, който прави прогнози за това как работи светът. Примери: „Ако плача, майка ми ще дойде да ме прегърне и нахрани.“, „Ако посегна към баща си, той ще ме вземе.“.
Като деца започваме да предсказваме дали хората, които се грижат за нас, ще бъдат там, за да ни подкрепят, ако срещнем пречка или друго. Когато те предоставят адекватна грижа, ние се успокояваме и се връщаме към други дейности. Чувстваме се в безопасност. Тази сигурност изгражда умствена система от вярвания, която ни учи, че имаме значение, че можем да поемаме рискове и че сме достойни за любов.
Защо сексът в една връзка е толкова важен?
За съжаление всеки от нас е имал различно детство. Човек, който се смята за нуждаещ се, вероятно е израснал в семейство с тревожен родител, който невинаги е бил на разположение.
Понякога този тип родители може да са любящи, прекалено грижовни и подкрепящи. Друг път те може да са претоварени и враждебни, което означава, че са изглеждали неспособни да задоволяват редовно нуждите ни. Понякога сме били поставяни в позиция да поемаме отговорност за емоционалното състояние на този родител. Трябвало е да бъдем родител на своя родител.
В ранна възраст тези смесени послания са объркващи. Така че често интернализираме тези преживявания. Доктор Дан Сийгъл описва нуждаещия се партньор като човек с „объркано основно Аз“. Тези преживявания формират вътрешни представи за това какво заслужаваме и какво са готови да ни дадат нашите романтични партньори.
Той си пише с друга – какво да направите?
2. Избирате партньори, които потвърждават вашата нагласа, че не сте достойни
Според специалисти, ние сме привлечени от връзки, които потвърждават нашите възгледи за себе си и избягваме тези, които не го правят, дори и да са по-стабилни като взаимоотношения. На подсъзнателно ниво започваме да мислим, че сме бреме и нуждаещи се. Правейки това, пренебрегваме невероятните си качества, които предлагаме като романтичен партньор и човек.
Липсата ни на достойнство често е толкова силна, че избираме партньори, които потвърждават това, и избираме да се държим по начини, които поставят партньорите ни в позиция да действат в съответствие с това, в което вярваме, т. е. да не ни уважават, да ни пренебрегват, да сме зависими от тях и т. н.
3. Предполагате, че вашият партньор е емоционално недостъпен, когато е просто зает
Когато виждаме себе си като необичани, често се фокусираме върху начините, по които партньорите ни потвърждават това. Още нещо, което ни прави несигурни в отношенията. Колкото по-тревожни сме, толкова повече мислите ни са претоварени със сценарии, че той/тя не държат на нас, че в този момент са с някой друг и ни мамят. Всичко това не само засилва нашата липса на достойнство, но и взаимодействието ни с любимия човек.
4. Страх от отхвърляне
Нуждаещите се любовници и несигурните мъже са параноични да не бъдат отхвърлени от своите партньори. Това е резултат от ранните детски преживявания или трудни взаимоотношения с възрастни. Колкото по-достъпни стават за нас любовните ни партньори, особено в трудни времена, толкова повече емоционалните спомени за изоставяне идват в ума ни, особено ако като деца сме били изоставени от родител. Също така, нуждаещия се и несигурен партньор е склонен да помни дълго онези моменти, в които не е усетил напълно подкрепата на любимия човек. Той има нужда постоянно да му бъде показвано, че е важен за другия.