4 причини за разпад на комуникацията в брака. Снимка: istock
Срив в комуникацията е един от най-честите проблеми в брака и връзките. Свикването с партньора, навлизането в коловоз, липсата на старание да карате партньора да се чувства добре както в началото са само част от причините за липса на комуникация. Начинът, по който общувате, може да претърпи разпад заради нерешени проблеми, различия в разбиранията, неравна борба по време на конфликт, стремеж към надмощие.
Комуникацията е един от най-съществените фундаментални елементи за всеки брак. Дълготрайните връзки не могат да просъществуват щастливо и качествено без добро общуване между партньорите. Когато има срив в комуникацията, това може да е предизвикано от редица причини.
Прекъсването на комуникацията в брака и връзките обикновено е симптом на нездравословно общуване. Невъзможността за решаване на конфликтни ситуации и проблеми може да предизвика отдалечаване в емоционален план, което води до срив в комуникацията. Невъзможността и нежеланието за приемане на гледната точка на другия е един от честите спусъци, водещи отношенията към пропаст в комуникацията.
Има много обстоятелства, които могат да доведат до разпад на комуникацията в брака.
Сред най-често срещаните причини за разпад на комуникацията в брака и връзките се открояват четири основни. Ето кои са те.
1. Не се поставяте един друг на първо място.
Егоизмът на много хора води връзките им към разпад в комуникацията. Ако сте свикнали да поставяте себе си пред нуждите на половинката си, това води до отдалечаване. Същото важи и ако срещате подобно отношение от негова страна. Когато всеки от партньорите гледа само от своята гледна точка, настоява винаги да е прав и да се случва неговото, това води до срив в комуникацията заради задънената улица, до която този подход води отново и отново. В началото на връзката или брака сте се поставяли на първо място. Угаждали сте на желанията на партньора си. Той е зачитал мнението ви. В даден момент всичко това сякаш се усеща изгубено, а оттук тръгва и проблемът с комуникацията.
2. Травматична ситуация.
Понякога в живота на една двойка настъпва травматичен момент, който може да се окаже преломен за комуникацията. Разпадът в общуването може да настъпи при загуба на близък човек, здравословни проблеми, изневяра, депресия, проблеми в работата. Различните двойки понасят травматичните ситуации по различен начин. Трудните ситуации ви поставят пред трудни решения, с които невинаги двойките успяват да се справят качествено. В такива моменти може да настъпи срив в комуникацията, което да причини отдалечаване на партньорите един от друг.
3. Натрупване на ежедневен стрес.
Една от възможните причини за влошена комуникация в брака и връзките е натрупването на ежедневен стрес. Не е задължително стресът да се дължи на проблеми във връзката. Той може да е косвен причинител на разпад в комуникацията. Напрежението в работата, проблемите в семейството, с близките, с децата могат да са в основата на нежеланието за общуване с партньора. Много често допускаме грешката стресът да ни накара да се държим с партньора си като към боксова круша. Изкарваме си на него целия насъбран яд, напрежението, яростта си, като очакваме, че той ще понесе безмълвно всичко това. Подобен подход в брака не води до решаване на проблемите, нито към понижаване на стреса. Води единствено до разпад в комуникацията и емоционално отдалечаване.
4. Липса на физическа и емоционална интимност.
Ако не правите секс със съпруга или партньора си, това може да е една от възможните причини за срив в комуникацията. Общуването преминава през различни дълбочини на връзката, като част от тях са както емоционалният, така и физическият аспект на отношенията. Качествената комуникация е нарушена, ако физическата връзка между вас е нарушена. Същото важи и при емоционалното отдалечаване. Който и от двата компонента на близостта да липсва, налице е разпад в общуването.