5 рационални начина да се справите с конфликт във връзката

Мъдри начини да действате, за да се сдобрите бързо и да решите проблемите

22.11.2024г. / 13 32ч.
Илияна Николова
5 рационални начина да се справите с конфликт във връзката. Снимка: istock

5 рационални начина да се справите с конфликт във връзката. Снимка: istock

Конфликтите във връзките са неизбежни. Няма двойка, която да не се е сблъсквала поне веднъж с конфликтни ситуации, спорове, проблеми. Вместо да драматизирате, да си мълчите или да се блъскате в една и съща стена всеки път, вижте някои рационални начини за справяне с конфликтите с партньора. Трудно е да предотвратите причините за поява на спорове и неразбирателства във връзката. По-лесно е да знаете как рационално да разрешавате конфликтите, без да се наранявате по начин, който да е градивен и да ви помага да решавате проблемите. 

Въпреки че ви се иска да избухнете и да кажете всичко, което ви идва наум, когато сте ядосани на партньора си, не го правете. Това е може би най-нерационалният начин да действате в конфликтна ситуация. Вместо това е важно да овладеете емоциите си, да преброите до 10 и да действате по прагматичен начин, така че наистина да успеете да решите проблемите и конфликтите си, а не да стигате до тях отново и отново. 

Свързани статии

Кои са 5-те рационални начина да се справите с конфликт във връзката?

1.   Слушайте вътрешния си глас и диалог. 

Преди да водите диалог с партньора си е важно да се вслушате в собствения си вътрешен глас. Водете разговор със себе си. Вътрешният ви диалог ще ви помогне да изясните гледната си точка, да подредите въпросите в главата си, за да намерите евентуалните отговори заедно. Слушането на вътрешния ви глас е критично важно, за да набележите всички вероятни реакции, които бихте очаквали от партньора си. Когато сте добре подготвени ще ви е по-лесно да разисквате проблемите и конфликтите по-съзнателно и качествено без излишни емоции. 

2.   Мислете през конкретната ситуация. 

Един много важен похват в рационалното решаване на проблеми във връзките е стремежът да гледате през конкретната ситуация буквално. Това означава да не придавате излишни емоционални нюанси, за които няма реално доказателство. Много често хората слагат розови очила, слагат думи в устата на другия, придават значение на действията му, които той самият не влага. Това са и причините за трудности в решаването на конфликти. Но когато се абстрахирате от всички тези евентуални и емоционални фактори, и започнете да гледате детайлите буквално в конкретната ситуация, ще ви е по-лесно да действате истински рационално в намирането на решение. 

Свързани статии

3.   Решете с какво бихте могли да направите компромис. 

Мислете за конфликтите като за сделка. Колкото и далечно да ви се струва това, колкото и да отказвате да действате като професионални партньори, трябва да го направите. Рационалното решаване на конфликти минава през прагматичното действие. Предварително помислете добре с какво бихте направили компромис и с какво не. Неминуемо ще се стигне до този момент, ако искате да продължите напред в намиране на път към решаване на проблемите заедно. Ако никой не отстъпва по нито една точка от дневния ви ред, няма да постигнете съгласие на нито едно ниво. 

4.   Прегръщайте се и се дръжте за ръце. 

Когато изчакате бурята да отмине, за да можете да говорите без емоционалния товар от конфликта ще ви е по-лесно да скъсите отново дистанцията и да използвате физическата си близост като помощник в решаването на конфликтите. Винаги помага и е наистина рационално решение да се държите за ръце, докато обсъждате проблемите си. Подсъзнателно този подход помага за намиране на по-лесен път. 

Свързани статии

5.   Измислете си пъзел за решаване. 

Игрите винаги помагат за намирането на решение на проблемите. Досущ като математическа задача, вашите конфликти и проблеми могат да имат своето решение, стига да стигнете до него заедно. За целта след като отминат емоциите, гневът и реакциите стихнат, седнете и се опитайте да разиграете сценариите на проблема ви под формата на пъзел, който да подредите. Мозъкът е настроен да се съсредоточи в намирането на изход, когато е в състояние на решаване на задача, на проблем. Използвайте тази природна особеност, за да намерите рационален подход в овладяването на конфликтите. 

Коментирай