„За“ и „против“ прошката след изневяра

Решението е във ваши ръце

21.11.2024г. / 15 30ч.
Мария Василева
„За“ и „против“ прошката след изневяра? Снимка: istock

„За“ и „против“ прошката след изневяра? Снимка: istock

Изневярата отдавна не е такова табу, каквото е била в миналото. Това „събитие“ спохожда любовния живот на много двойки. Но как да продължите след това, зависи от вас. Да простите или не? Вижте няколко аргумента за това:

Аргументи „за“

Възстановяване на доверието

Проучванията показват, че цели 57% от двойките, разкрили изневярата си, са останали заедно и са възстановили отношенията си много години след инцидента. Ако не друго, това е знак, че прошката отваря нов канал за възстановяване на доверието и вашата емоционална връзка. С ангажираност и усилия от двамата партньори е възможно да укрепите връзката и да излезете по-силни.

Личностно израстване

Трябва ли да простите на човека, който ви е изневерил, за да защитите спокойствието си? Донякъде да! Изборът на прошката може да доведе до лично израстване и интроспекция. Това ви позволява да се изправите срещу емоциите си, да се справите с тях и да развиете по-дълбоко разбиране за себе си. От друга страна, периодите, придружаващи случка с измама, също ще ви помогнат да разберете вашите задействания и да идентифицирате вратичките във връзката ви.

Свързани статии

Запазване на любовта

Дългосрочните взаимоотношения често са изпълнени с множество предизвикателства по пътя. Това, което задълбочава връзката, е способността на двойките да се справят с тези изпитателни времена и въпреки това да излязат по-силни. Като прощавате, вие давате шанс на връзката ви да развие тези силни качества, които в крайна сметка ще формират уникална част от вашата любовна история.

Положителен модел за подражание

Прощаването може да даде положителен пример за другите, показвайки, че взаимоотношенията могат да преодолеят предизвикателствата чрез съпричастност и състрадание.

Свързани статии

Емоционално изцеление

Освобождаването от негодувание и гняв може да бъде изключително освобождаващо, тъй като дава възможност за емоционално изцеление и за по-пълноценно бъдеще.

Аргументи „против“

Изневярата понякога се повтаря

Един недостатък на това да простиш на човек за изневяра е, че той може да изневери отново. Някои хора изневеряват няколко пъти, след като им е простено. Да простиш на някого за изневяра може да се тълкува като приемане на изневяра и някои хора може да се възползват от това. Може също така да се чудите дали половинката ви е изневерявала по време на цялата връзка. Освен това, ако изневярата е станала с бивш, може да е от полза да попитате партньора си за неговия контакт и връзка с бившия.

Постоянни обидни напомняния

Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо. Може да е трудно да се чувствате комфортно около партньор, който е бил неверен. Без значение колко много човекът се извинява, обещава да не го прави повече или се опитва да изкупи вината си, той не може да отмени действията си. До известна степен актът на измама може да добави нова динамика към връзката. 

Свързани статии

Вие заслужавате по-добро

Поддържането на връзка с човек, който ви е изневерил, може да ви лиши от възможността да имате връзка с партньор, който няма да ви изневери. Независимо от това, което чувствате в този момент, възможно е да сте в здрава връзка, в която няма изневяра. 

Изневярата може да е знак за раздяла

Ако партньорът ви е изневерил, невинаги е лесно да знаете какво да правите. Претеглянето на плюсовете и минусите може да бъде полезно, но в крайна сметка трябва да вземете решението, което е най-добро за вас. Освен това може да си спомните, че прощаването на някого, който е изневерил, невинаги означава, че той ще иска да остане във връзката.

Понякога хората изневеряват, защото търсят изход. Обръщането на внимание на знаците може да е полезно за избягване на тези ситуации, но в крайна сметка няма нищо, което сте направили погрешно, за да причините това.

Продължителен емоционален дисбаланс

Въпреки прошката, емоционалният дисбаланс може да продължи. Неразрешените чувства и последиците от предателството могат да доведат до продължителен дистрес, да повлияят на психическото ви благополучие и да възпрепятстват потенциала за истинско емоционално изцеление. Изборът да простите не отменя емоционалната тежест на това събитие. Остатъчната болка и дистрес могат да продължат, усложнявайки процеса на възстановяване и потенциално насърчавайки негодувание с течение на времето.

Необходимо е много внимание, за да прецените дали да простите на някого, който е изневерил. Понякога хората, които са изневерили, се опитват да обвинят партньора си или да твърдят, че ако техният партньор е направил или не е направил определено нещо, те не биха изневерили. Може да сте наясно с това, така че да не приемате подобни извинения. Всеки човек носи отговорност за действията си. Начинът, по който партньорът се държи след изневяра, може да ви даде представа за неговия характер. Разкайва ли се? Съвпадат ли действията с думите му? Показват ли, че той може да се промени и полага грижи за това? В много случаи знак, че такъв човек работи върху себе си, е чрез съгласието си да участва в индивидуално консултиране или консултиране на двойки.

Свързани статии

Коментирай