8 общи черти на хората, които винаги ги изоставят. Снимка: istock
Ако имате лош опит във връзките и постоянно се случва така, че партньорите ви да ви изоставят, може би причината е във вас. Хората, които биват постоянно изоставяни във връзките си, вместо да се случва така, че в някои случаи те да напуснат партньора си, се характеризират с някои общи черти. Тези личностни характеристики могат да са сред многото причини връзките ви все да приключват с неуспех и винаги вие да сте изоставени.
Кои са общите черти на хората, които винаги биват изоставени?
1. Страх от уязвимост.
Хората, които често биват изоставяни имат една обща черта и тя е страхът от уязвимост. Една от най-големите грешки във връзките и отношенията е нежеланието да признаете, че ви е страх, че имате нужда от помощ, че не се чувствате добре. Всички тези подходи имат отрицателно влияние върху отношенията ви. Човекът до вас би бил щастлив, ако сте честни и ако показвате уязвимостта си като всеки човек, когато наистина не се чувствате добре. Ако на въпроси какво ви е, какво ви тревожи или какво е станало отговаряте с „нищо, добре съм, всичко е наред“ всеки път, трябва да знаете, че това токсично поведение убива връзките ви.
2. Несигурност.
Несигурността е убиец номер две на връзките. Ако показвате неувереност в самите себе си, това рефлектира върху партньора ви и той постепенно спира да ви уважава и зачита. Не се чудете, ако за пореден път останете изоставени и с неуспешна връзка. Ниското самочувствие, ниската самооценка и недоверието в собствената стойност са отрицателни личностни черти, които отблъскват партньорите ви.
3. Зависимост към партньора.
Една от общите черти, които често изоставяните хора с неуспешни връзки имат, е зависимостта към партньора. Ако сте прилепчиви и целият ви живот се върти единствено около партньора ви, вие го задушавате и отблъсквате. Независимите личности, които имат свой живот и вълнения извън връзката са много по-привлекателни и магнетични, те вдъхват доверие и са предпочитани партньори.
4. Неумение за комуникация.
Лошата комуникация е пагубна за връзките. Една от причините за провал в отношенията е неспособността за открита и искрена комуникация. Ако не умеете да общувате качествено и градивно с партньора си, това в даден момент неминуемо оказва негативно влияние върху връзката.
5. Избягване на конфликти.
Една от най-големите грешки, които много хора допускат, е избягването на конфликтите и споровете. Погрешно е схващането, че ако отминавате конфликтните ситуации, само за да не създавате напрежение помежду си, партньорът ви ще ви уважава повече и всички проблеми ще изчезнат. Всъщност в реалността нещата стоят съвсем различно. Конфликтите и споровете далеч не са нещо разрушаващо връзките, напротив. Те са начин да напаснете гледните си точки, характерите си, да изгладите различията, да намерите път към решаване на проблемите. Всичко това е възможно стига да не се наранявате по време на конфликт и да приемате гледната точка на другия. Избягването на конфликтите е по-лошо от самите конфликти и е по-големият проблем в една връзка.
6. Липса на уважение към границите.
Ако винаги ви изоставят и имате поредица от неуспехи във връзките, една от възможните причини е неуважение към границите. Хората, които винаги ги изоставят имат тази обща черта. Те не умеят да разграничават личното пространство на партньорите си. Не могат да се съобразяват докрай с аспектите, които засягат партньорите им. Ако не умеете да внимавате какво казвате и как го казвате, това може да е проблем. Ако не умеете да усещате кога партньорът ви има нужда от пространство и време, това може да е проблем. Това са само част от примерите, показващи кога не съумявате да се съобразявате с границите и това ви прави все по-отблъскващ партньор с времето.
7. Пренебрежително поведение.
Друга много често срещана грешка във връзките, която е и обща черта на хората, които ги изоставят, е пренебрежителното поведение. Някои хора погрешно смятат, че ако залагат на игнорирането и пренебрегват партньора си, той ще бъде по-силно привлечен и ще се влюби по-силно. Тези детински схващания и игрички всъщност работят срещу вас. Може тези похвати да имат известен успех в началото във фазата на флирта, но в същинската връзка и с развитие на отношенията това поведение е токсично.
8. Отказ от извинения, когато са нужни.
Поднасянето на извинение, когато е необходимо, е от критично важно значение за всички отношения. Искреното извинение показва съпричастност, разбиране на чувствата на другия, желание за изграждане и развиване на отношенията в бъдеще. Ако не умеете да се извинявате, отказвате да признаете вина, проявявате твърдоглавие, всичко това отблъсква партньорите ви и неслучайно е една от причините да сте изоставяни често.