10 скрити признака на зависимия партньор

По какво личи, че партньорът ви е зависим от вас

07.01.2025г. / 06 30ч.
Илияна Николова
10 скрити признака на зависимия партньор. Снимка: istock

10 скрити признака на зависимия партньор. Снимка: istock

В една идеална връзка, в която партньорите нямат никакви скрити слабости на характера и личността, надали би имало зависимост. Но понякога се случва така, че единият от двамата партньори може да е зависим от другия и има скрити признаци за това. Зависимият партньор проявява зависимостта си по различни начини – пристрастява се към половинката си, не може да се справя сам във взимането на решенията и управлението на собствения си живот, проявява безотговорност, нужда от грижа и надзор или пък неспособност за справянето с финансовия аспект. Когато двама души разчитат един на друг, за да се подкрепят и допълват взаимно е добре, но когато единият се превръща в товар за другия, тогава има проблем. 

Кои са скритите признаци на зависимия партньор? Ето 10 от тях.

1.   Алкохолна зависимост. 

На пръв поглед може двете зависимости да не изглеждат свързани, но не е така. Склонните към проява на зависимост към вредни вещества хора обикновено проявяват същата нездравословна зависимост и във връзките си. Те са прилепчиви, често са склонни да делегират цялата отговорност за живота си на партньора си. Изпитват трудности със справянето в живота, не умеят да взимат трезви, категорични и адекватни решения, имат нужда от постоянни забрани и грижа. 

Свързани статии

2.   Правите неща за партньора си, които той сам може да направи. 

Ако си намирате извинения, че правите нещо в името на любовта ви или заради него, то значи вие се самозалъгвате. Ако партньорът ви е неспособен да се грижи за себе си и ви се налага да правите неща вместо него, които той иначе преспокойно би могъл да направи и сам, значи той зависи от вас. Предал се е и разчита изцяло на вас за цялата отговорност за живота, действията и решенията му.

3.   Оставяте го да прави нещата по своя начин, въпреки че не сте съгласни. 

Зависимият партньор не умее да се справя сам с живота си, но много често се налага и взима превес над половинката си. Зависимите хора обикновено се опълчват на партньорите си сякаш се опълчват на родителите си. Действат по същия незрял начин още от детските си години сякаш нищо не се е променило оттогава, сякаш не са постигнали емоционален и житейски прогрес. Затова и начинът, по който се налагат върху партньорите си е така деструктивен. Въпреки че сте несъгласни с партньора си ви се налага да преглътнете и да се примирите. 

Свързани статии

4.   Чувствате се отговорни за действията и поведението на партньора си. 

Особеностите на връзката със зависим партньор често се характеризират с поведение, характерно за връзката между родители и деца. Зависимият партньор се държи незряло, понякога дори детински, а пък половинката му неусетно заема родителската роля във връзката. Така у вас може да се появи чувство на отговорност към партньора ви. Възможно е да започнете да поемате отговорност към неговите действия, към поведението му, приемате неговите провали за ваши провали сякаш не сте успели да го възпитате и напътствате. 

5.   Винаги се тревожите за партньора си. 

Това е още един признак по-скоро на родителско поведение, отколкото на здравословна любовна връзка. Ако се тревожите за партньора си, изпитвате нужда да се грижите за него, да го закриляте, това е признак, че той е зависим от вас. 

6.   Позволявате безотговорно, нараняващо поведение. 

Зависимият партньор се държи манипулативно, защото знае, че ще му го позволите. Ако постоянно ви се налага да търпите дразнещо, безотговорно, дори в някои случаи поведение, което ви наранява, то вие имате връзка със зависим партньор. Той ви кара да преглъщате и приемате всичките му нездравословни проявления към вас и връзката ви, което ви кара да се чувствате виновни. 

Свързани статии

7.   Настроението на партньора ви влияе пряко. 

Зависимият партньор знае как да се възползва от слабостите ви, за да ги обърне в своя полза. По този начин всичките му действия или бездействия ви карат да се чувствате зле. Неговите прояви влияят на настроението ви. Когато той е в лошо настроение това рефлектира върху вас и не можете да го контролирате. 

8.   Винаги искате да знаете какво прави или какво мисли. 

Зависимият партньор прехвърля отговорностите си върху вас. Постепенно вие ги възприемате като ваши и това ви кара да се питате постоянно какво прави той, какво мисли, какво има предвид, добре ли е. Това е изключително нездравословно за психичното и емоционалното ви здраве, и освен това е пълна загуба на време и усилия. 

9.   Винаги трябва да задоволявате нуждите на партньора си, не вашите. 

Един от скритите признаци на зависимия партньор е, когато неговите нужди станат по-важни от вашите собствени. Неусетно се улавяте как това, което той иска и от което има нужда се е превърнало във ваш приоритет. Вече дори не си спомняте какво е важно за вас и от какво се нуждаете, защото това са все второстепенни неща за вас. 

Свързани статии

10.   Лутате се между мислите и чувствата си. 

Когато стигнете до това положение, то определено също не е сред здравословните за вас. Връзката със зависим партньор ви кара да се лутате постоянно между чувствата, емоциите си, мислите си. Потискате онова, което усещате и знаете, че се случва и че трябва да направите, оттласквате реалността, отричате я, защото ако признаете положението във връзката си, ще трябва да предприемете и действия.

Коментирай