Снимка: iStock
Комуникацията и общуването във връзката са едно от най-важните неща. С помощта на някои съвети за подобряване на комуникацията можете да изгладите много проблеми, да намерите път към разбирателството, да повишите усещането за хармония и щастие между вас и партньора ви.
Кои са 5-те основни съвета за подобряване на комуникацията във връзката?
1. Използвайте техниката за активно слушане и се опитайте да разберете гледната точка на партньора си, преди да изразите своята.
Много хора правят грешката да прекъсват партньора си, когато споделя гледната си точка и да побързат да изкажат своята. Така се получава омагьосан кръг, в който има липса на чуваемост и разбиране на другия. Ако постъпвате по този начин всеки път, не очаквайте да постигнете разбирателство или да намерите път към решенията на проблемите. Важно е да се изслушвате внимателно, активно и преди всичко да разбирате това, което другият ви казва. След като внимателно го изслушате, ще имате повече време да анализирате това, което ви е казал, преди да споделите мнението или гледната си точка. Този подход е далеч по-градивен и вероятността да подобрите комуникацията си е значително по-голяма.
2. Не използвайте твърдения и изказвания в „аз“ форма.
Един от най-полезните съвети за подобряване на комуникацията във връзката е да не използвате винаги „аз“ форма, когато правите изказване. „Аз казах“, „аз мисля“, „аз бих направила това“ са само примери за това как с подобни изказвания всъщност отдалечавате партньора си от себе си, отблъсквате го и всячески му показвате, че искате да се наложите. Ако „ние“ преобладава в изказванията ви, ще забележите колко ще се подобри цялостното ви общуване, близостта между вас ще нарасне, ще стане по-осезаема. Проблемите и конфликтите се разрешават много по-лесно, ако в намирането на пътя към изглаждането им присъства „ние“ формата, а не „аз“.
3. Обръщайте внимание на езика на тялото.
Важно е да обръщате внимание както на вашия език на тялото, така и на партньора ви. Жестовете, позицията на ръцете, тялото и погледът са изключително красноречиви, когато общуваме. Ако искате да подобрите комуникацията помежду си, винаги слушайте и гледайте партньора си в очите, докато разговаряте. Обръщайте тялото си към него, не кръстосвайте ръце, за да не изглеждате затворени към него. Следете и за знаците на неговия език на тялото. Те ще ви подскажат нагласата му. Имайки това знание, можете да говорите за това, ако забележите проблем, който езикът на тялото му издава.
4. Обединявайте се за разрешаването на проблемите, не спорете за тях.
Един добър съвет за подобряване на комуникацията във връзката е да се стремите не да спорите за проблемите, както обикновено правите, а да се обединявате заедно в разрешаването им. За целта е важно и двамата да настроите тези очаквания. Изговорете правилата на играта. Разберете се как ще действате оттук нататък, когато възникне спор. Определете важните точки и една от тях задължително трябва да е избягването на споровете за самите проблеми. В момента, в който усетите, че тръгвате в тази посока – прекъснете партньора си или самите себе си и си спомнете правилата на играта.
5. Обявете „тайм аут“, когато нещата се разгорещят.
За добра комуникация и качествено общуване е важно да знаете кога да спрете. Щом усетите, че спорът се разгорещява прекалено много, обявете „тайм аут“. Използвайте този похват от спорта, за да си дадете време да преброите до 10, да успокоите страстите, да избегнете казването на нещо, за което ще съжалявате. Паузите в общуването са също толкова важни, колкото и самата активна комуникация. Те са част от нея и в много случаи са необходими, за да запазите добрия тон и да изведете начина на общуване на по-високо ниво.