8 признака, че мъжът ви все още е дете. Снимка: istock
Възпитаването на детето да мисли, че винаги е право, никога не е виновно и не трябва да се справя със задачите и отговорностите у дома или в училище, буквално спъва зрелостта и израстването му като индивид. Мъжът дете е индивид, който е незрял за възрастта си. Вижте кои са признаците, че партньорът ви все още е дете:
Хората, на които им липсва емоционална зрялост, често нямат добра представа за себе си или поведението си. Те може да не повярват или да не виждат, че поведението им е нефункционално или нездравословно. Човек, на когото му липсва зрялост, може да му е трудно да обясни как се чувства. Може да се затруднява да разреши проблеми, когато е изправен пред предизвикателства. Емоционално незрял човек може често да се оплаква, да хленчи и да настоява, че е третиран несправедливо.
Емоционално незрелите мъже, които са родители, може дори да се почувстват застрашени от собствените си деца. Например един мъж може да се разстрои, ако партньорката му даде приоритет на нуждите на децата пред неговите (поведение, което също е често срещано при нарцистичните родители).
Такъв мъж обикновено оставя диря от бъркотия и мръсотия след себе си. Той не е научен на елементарни отговорности в домакинството и не чувства нужда да оправя след себе си.
Когато излезете, той все още обича да се държи така, както го е правил преди години. Той обича да купонясва. Държи се като излязъл от контрол юноша сред приятелите си и обича да си прави шеги с хората.
Винаги има причина, поради която той не спазва уговорките, закъснява за срещи, не може да си плати сметките или не поема ангажимента си – и никога не е по негова вина. Мъжът дете винаги е жертва, той никога не може да види, че е „общият знаменател“ в проблемите си.
Това обикновено е мъж, който е безработен или „хронично“ безработен. Той може да сменя работните места, оставяйки автобиографията си (ако дори има такава) да изглежда като поредица от премествания – от едно място на друго. Той харчи импулсивно, не плаща кредитните си карти навреме и може да не е достатъчно организиран, за да плаща данъците си.
Има едно често срещано състояние на психичното здраве при което мъжът забравя важни годишнини, пренебрегва собствените си деца и никога не е там, когато имате нужда от него, но изглежда винаги има време за своите приятели – нарича се егоизъм. Такъв мъж ще преформулира това като „нужда от пространство“ и ще се опита да ви ядоса, като ви каже, че го „задушавате“. Опитайте да повдигнете въпроса за „ангажимента“ и отговорностите му и вижте какво ще се случи!
Може да се опитвате да дадете обратна връзка или предложение, относно дадена ситуация, свързана с него, но той го приема като лична атака. Тогава той ще започне да изброява някои от вашите недостатъци, за да се опита да повиши собственото си лошо самочувствие.
Тясно свързана с това е неговата неспособност да се справя със стреса, а неговият стрес винаги е по-голям от този на всеки друг. Той е написал учебник за това как да бъдеш жертва и тъй като смята, че всичко това е много несправедливо, смята, че има право да ви се ядоса.
По принцип вината никога не е негова. Способността му да изпълнява типичните отговорности за възрастни е по-лоша от тази на детето. Това важи особено за общите домакински задължения. Знае ли, че тоалетните не се самопочистват? Наистина ли си мисли, че мръсните му дрехи на пода и мръсните съдове в мивката са най-новото в домашния фъншуй?
Ако се опитате да го включите в ежедневния домашен график, той или се преструва, че не знае какво да прави, или ви дава списък с всички неща, които вече е направил, или пък ви дава някакъв неясен отговор. Чувствате се поставени в ситуация, сякаш се заяждате и накрая го правите сами.