Нели Василева-Стефанова: Потискането на емоции може да доведе до физически заболявания
Как да преработваме правилно емоциите си, за да избегнем нервен срив
13.12.2024г. / 16 35ч.
Мария Дуковска
Нели Василева-Стефанова е терапевт, който работи с деца и възрастни. Снимка: Az-jenata.bg.
Нели Василева-Стефанова е холистичен терапевт, който работи с деца, възрастни и семейства/групи. Вярва в човешкия потенциал и възможността му да изгради своето щастие и пълноценна реализация.
В този проект ще ви срещаме с различни експерти, вдъхновяващи личности и лични истории, с които ще разкрием много от лицата и ролите на нас, жените.
Във видеоепизода терапевтът Нели Василева-Стефанова споделя ценни съвети как да балансираме психологическото и емоционалното си състояние, разказва защо е важно да обръщаме внимание на психологическото си здраве, кои ежедневни действия могат да ни помогнат да сме в хармония със себе си.
Вижте първия ни епизод с Нели Василева-Стефанова:
Какво вреди най-много на психиката ни днес?
Как да разберем, че сме зависими от социалните мрежи?
Как да се справим със стреса и високите очаквания, които социалните медии създават?
Как да преработваме и овладяваме емоциите си?
Кои 5 неща да правим редовно, за да балансираме психиката и емоциите си?
Във видеоепизода Нели ни дава ценни препоръки как да се борим с високите очаквания, които ни налагат социалните медии и как да преодолеем зависимостта си от „лайковете“ като верификатор на качествата или пък липсата ни на такива.
Терапевтът споделя различни техники как да се научим да преработваме правилно емоциите си, за да избегнем нервни сривове и евентуално отключване на заболявания:
„Важно е да се научим да преработваме емоциите си, които изпитваме, защото в противен случай те се натрупват в нас и с времето, освен в психо емоционално напрежение, избиват в чисто соматични физически заболявания. Важна стъпка е да знаем, че потискането на емоциите не е вариант.
Потискане на емоциите означава – тази емоция не ни харесва, не е добре да я проявяваме и да се направим, че тя не съществува. Това не работи така и ако си мислим, че просто можем да изтрием някоя емоция, означава, че ние сме я потиснали.
Понякога това се случва автоматично и несъзнателно, но когато изживяваме някакви събития и си мислим, че те не ни се отразяват, е важно да сме честни със себе си и да си помислим наистина ли не ни се отразяват. Или потискаме, защото не знаем какво друго да направим.
Ако в даден момент сме потиснали една емоция, важно е после да се върнем към нея и да обърнем внимание. Например: Не е приемливо да се разплачем в офиса, но можем, когато се приберем вкъщи, да признаем пред себе си как се чувстваме.
Преработването на емоции означава да си признаем открито какво изживяваме. „Ядосан съм, тъжен съм, обиден съм, гневя се. Няма емоция, която изпитваме и тя да е неприемлива. Така сме устроени хората, че изпитваме палитра от емоции.
Когато признаем емоцията си, следващата стъпка е да ѝ дадем възможност да се изрази по здравословен начин. Когато сме ядосани например, не е приемливо да блъскаме врати или да обидим близък човек, но е приемливо да отидем да тренираме във фитнеса или да си пуснем музика, да попеем и така да изразим чрез гласа си това, което чувстваме. Неслучайно много хора слушат метъл или такава музика, която изразява по-бурни емоции.“
В този епизод говорим и за женската и мъжката енергия – колко са важни и как да ги използваме, за да живеем по-хармонично и щастливо.