Ванеса Петкова. Снимка: личен архив.
Казвам се Ванеса, на 25 години съм и в момента съм по майчинство. Преди това се занимавах с йога като йога учител на деца и възрастни. Бях и учителка по английски. И двете професии ги оставих, за да бъда доброволец в един проект за пермакултура, което беше голям завой в живота ми. И оттогава се отдадох на живот в природата, градинарство и това ми остана най-дълбоко като интерес на душата.
Аз наистина бях много на ръба дали да споделя това нещо и дори го премислях с дни. Но вътрешният ми порив да го напиша беше най-вече заради мен самата. Защото тази наша сага се води от дълго време и осъзнах, че колкото повече го крия, не го споделям, не го съобщавам, толкова повече залитам да вярвам, че всъщност нищо не се е случило чак толкова много и не е чак толкова сериозно.
Затова исках да го излея цялото пред толкова много хора във Фейсбук, които са ми приятели, за да мога да чуя и тяхната обратна връзка, а и за да го имам вече изкарано все едно пред света. Да си го напомням след време, да се връщам и да ги чета тези неща. Дори и коментарите да ми седят в съзнанието, за да знам, че това наистина не трябва да се толерира.
Това ми беше първоначалната идея, но след това се появиха и още, а именно, че има много други момичета, жени, които са в подобно положение и това ще им помогне и на тях.
Отделно и за общността, в която съм – споделянето там е много ценно и важно, защото ние си се знаем. Те също са чували части от историята, това би помогнало и на тях да реагират и да говорят дори с бащата на детето ми, за промяната, която е необходима да се направи. Да вземат някаква позиция и да може нещо да се случи по-общностно, да тръгне от общностното към нашите лични отношения.
Насилник и нарцисизъм разбирам все повече, че се нарича това нещо. И което е напълно неосъзнато при хората, които го имат. Имало е знаци още в началото, които аз обаче съвсем не съм знаела, че са такива знаци.
Започването на нашата връзка беше много рязко, много бурно, много категорично и от първия ден, в който се запознахме, той ми каза, че иска да има дете от мен, че ще се оженим, че ще живеем в къщата му в планината и т. н., и за едно момиче на 22 години, каквото бях аз тогава, ми се стори изключително магическо и романтично.
Това сваляне на звезди, тези огромни жестове, мислех, че това е истинската любов. И сега все повече разбирам, че това не е начинът, по който трябва да се случат спокойно нещата. Това е един от първите по-значителни знаци.
След това във времето друго, което ми направи впечатление, може би първият път, когато моята вътрешна камбанка удари, беше, когато чух как той се изразява за предишната си връзка, как говори за предишната си жена, от която има и дете.
Колко беше сигурен, че тя е изцяло виновна за всичко, че тя е луда, че той няма никаква вина и че дори той е нейна жертва. А жената го напуска поради много подобни причини, поради които и аз, но с нея нямах никаква връзка, тя не желаеше да си общуваме. И аз също бях убеждавана, че тя няма да иска да говори с мен, но винаги ми стоеше вътрешно интуитивно, че това не е съвсем така и че не може да говори така за майката на детето си... но да, тогава бях доста влюбена и реших да избера на кого да вярвам в този момент.
Опитвала съм да прекратявам връзката ни многократно, но винаги е имало някакви обстоятелства, които са пречели това да се случи като това, че нямах къде да отида да живея с детето и други материални неща, не знаех как ще се справям с грижите за него.
Това, което ме накара най-накрая да го реша категорично беше една ситуация, в която той започна да ме гони навън, докато сме в къщата в планината, където представете си, няма никой, няма улици, аз съм без кола.
Преди това продължително имаше обиждане, набеждаване и моето емоционално състояние беше критично зле. След това се обадих в полицията, социалните се свързаха с мен след сигнала, но за съжаление, от полицията не срещнах нужната подкрепа. По-скоро не им се занимаваше с този случай, тъй като живеем на доста трудно достижимо място с кола, беше късно вечерта и ме посъветваха да изчакам до понеделник, а ситуацията беше в петък. И в понеделник да си отида до Кюстендил и да пусна там жалба и молба за незабавна защита.
Аз казах „Добре“, а между другото, това той го слуша през цялото време, разговорът с полицията. Аз казах добре тогава, помолих го да остана, той се съгласи първоначално, но след това превърна тези два дни, които трябваше да изчакам, в пълен ад за мен.
Искаше да ме изгони, като това е неговата форма за доминация, над пространството, над мен. Спираше тока и с детето стояхме на тъмно... Дори ми викна полиция, за да ме изведат мен и детето с полиция, но полицаите не го направиха. Разбраха за какво става въпрос и казаха да изчакаме до понеделник да видим какво ще се случи.
В тези два дни се опитвах да го моля да престане, да се променят нещата, опитвах да му обясня, че това е много зле и дори не можех да проумея как му дава сърцето да се държи по такъв начин. Цялата агония, през която минах през тези два дни много ме замисли и осъзнах, че това единствено се повтаря и се влошава и че този път като изляза, не трябва да се връщам, защото ми е излишно. Излишно е за мен, за детето ми и това беше.
В понеделник дойдоха социалните да направят проверка и си тръгнах. Беше много интересен ден тогава... денят на семейството, на свети Мина. Така усетих силна връзка с този светец в целия процес. Това ме крепеше в този момент.
Да не потъпкват себе си. Нито една жена не бива да потъпква достойнството си за когото и да било.
Да споделят, да търсят мнението на близки, на хора, които виждат като авторитет, да споделят и да говорят колкото се може повече, защото обратната връзка от другите е изключително важна. Колкото и да са лични взаимоотношенията, и колкото и да не знаем на един човек какво точно му се случва, това е много важна стъпка.
Последното, което на мен продължава да ми помага е упованието в Бог, в някаква по-висша сила, която да те води и в която да вярваш, че всичко ще бъде наред, но се иска сила и смелост, за да постигнеш спокойствието, което заслужаваш.
Мерките и да трябва да са по-големи, те са в ръцете на всеки един човек индивидуално.
Причините са много, най-вече може би идват от предишните поколения, при които е било нормално жената да бъде унижавана, потъпквана от мъжа, да не ѝ се чува думата, да няма равнопоставена позиция до него и това е на нашите предци мисленето, което ние сме наследили и под някаква форма продължава да живее.
Много хора все още са изцяло с този манталитет и според мен, стъпка по стъпка, този процес ще върви, но истината е, че колкото повече говорим и знаем как да реагираме в такива ситуации, и тук нямам предвид да набеждаваме човека, който е насилник, да спасяваме т. нар. жертва, а по-скоро имам предвид да имаме емоционалната интелигентност да покажем състрадание и към двете страни, но да сме достатъчно твърди, за да знаем, че човекът, който в случая вреди, трябва да бъде отстранен от другия, да се спазва дистанция, и този, който е бил наранен, да получи подкрепата, да получи валидиране на чувствата си.
Приятелите, семейството му да го поемат и да се погрижат за него, без да има обвинения и без в същото време да се насърчава агресия към човека, който е бил насилник.
По-скоро да се види по какъв начин може да му се помогне и на него, защото аз наистина смятам, че това са психически или психологически отклонения, които се зараждат още в детството, и затова бях написала, че трябва да внимаваме как отглеждаме децата си, защото когато са малки, се заражда този модел, който след това продължава в един възрастен, който не знае как да се държи в едни партньорски взаимоотношения.
Срещнах доста словесна подкрепа, морална подкрепа от близки и познати. Помощта, която семейството ми ми оказа е несравнима, те винаги могат да помогнат най-искрено.
Но имах и разочарования. Очаквах от някои хора нещо, което не получих. Очаквах разни неща, така да го кажа, които не се случват, но това са и моите представи, които аз виждам, че не е нужно това да е реалността и всеки помага доколкото той може и доколкото му стига капацитетът и доколкото разбира какво се случва.
Защото има много хора, които не са имали досег до такива връзки, независимо дали партньорски или дори работодателски, който не е имал такова преживяване, той не може напълно да вникне какво се е случило, не може дори да го повярва и не може да окаже тази подкрепа, от която имаме нужда хората, които сме го преживели.
Може би тези хора, които ме накараха да се почувствам най-добре, най-сигурно, най-подкрепена, са хора, които са минали през нещо такова и които вече са го преживели, осъзнали и преработили. Защото срещнах хора, които са го преживели, но не са го преработили и при тях реакцията дори към това, което съм написала, беше много осъдителна, просто защото в тях все още тлее този проблем, с който не могат вътрешно да се справят и да се изправят пред него.
И двете ги има, но и аз също се преструвах много добре. Защото някак в социалните мрежи, а и не само, и навън като излизаме по събития и се срещаме с хора, има го това неписано правило, че трябва да сме добре – да изглеждаме добре, всичко да ни е наред, да сме усмихнати, ведри, приветливи, да кажем нещо хубаво, с което да зарадваме и другите, и това създава вътрешно напрежение и дори дисонанс, че това, което наистина преживяваме може да бъде показано така лесно и откровено, и пряко.
Дори аз самата съм влизала в това объркване, когато нещо ми се случва да не го кажа директно, а да се правя все едно нищо не се случва. Просто защото вече съм толкова в инерцията в това да съм „винаги добре“, че няма място, където да се изрази нещо друго.
Доста разсъждавам над това напоследък, но преди да опиша как си го представям, искам да кажа, че както и да си мислим, че ги виждаме нещата или искаме определени качества в партньора или любовта, която търсим, ние първо трябва да видим дали можем да си позволим да я получим, дали наистина можем да бъдем привлечени от тези идеалистични качества, които някой може да ни предложи.
Иначе за любовта и партньорите – най-важното е да има едно огромно, дълбоко уважение към личността, към свободата на всеки един човек и оттам да може да се роди една искра на топлота, на топли взаимоотношения, на благост, на грижа. Така го усещам за момента. Но аз все още съм в търсене и преработка на моите вътрешни дилеми.
Да, и да намерят гласа си и да говорят открито за тези проблеми, да не се наричат теми табу, да няма притеснения, а да има просто човешко споделяне на съдбите. Никой не е лишен от предизвикателства в живота. При всеки човек идват под една или друга форма и споделянето единствено може да ни обогатява.
Пожелавам на всеки да бъде автентичен, възможно най-автентичен и да се чувства свободен да се защитава, да се изразява, да знае мястото си и къде се намира, да знае какво отстоява. А на жените... да пазим достойнството си. Това е много, много важно.
* * *