Меню

Калоферчето – подправката на майстора

11.05.2012г. / 14 06ч.
Вергиния Генова
Калоферчето – подправката на майстора

Калоферчето (Chrysanthemum balsamita) е многогодишно растение. Бабите го наричат освен калоферче, балсамна хризантема, заради цветовете му или турта. Расте наравно с магданоза, киселеца, джоджена и лапада.
То е много интересна и типично българска подправка. Трябва да знаете обаче как изглежда, за да не го сбъркате с бурен в градината. Листата му са зелени, заострени и леко назъбени по края, не са много високи. Стъблото му обаче достига и до един метър и цъфти в жълти цветове.

Калоферчето е студоустойчиво растение и веднъж насадили го някъде в градината, може само да си го доразмножавате. То вирее добре на всякакви почви и издържа на засушавания – с една дума може да го отглеждате и без да полагате кой знае какви грижи. Ако искате обаче не само да оцелее, но и да ви даде и качествена продукция, тогава трябва да го поливате редовно, да плевите и да подхранвате почвата.

Ако искате да си захванете калоферче в саксия или в градината имате два варианта – или през март-април да насеете семена, или да си захванете разсад с коренчета.

Веднъж сдобили се с тази интересна билка може само да й се радвате и да я похапвате. Може да си откъсвате свежи листенца винаги когато ви трябват. А може и от време на време да ги орязвате и да ги сушите, за да могат да изкарат нови свежи листа.

Листата на калоферчето имат свеж аромат – нещо средно между лимон и джоджен, който се запазва дори след изсушаването им. Богати са на витамин C, каротин, минерални соли, калий, калций, магнезий, фосфор.

Идеална подправка са младите листа на калоферчето, не ви трябва повече от едно-две листенца. Може да го комбинирате със салвия (градински чай), маточина, розмарин. Използват се за агнешко, дроб-сарми, картофи, боб. Все гозби, при които си личи дали си майстор в кухнята или не. Или правиш вълшебна дроб-сарма или не. Така че, това е подправката, която макар и непретенциозна и невзрачна може да овкуси по вълшебен начин храната и да я превърне в изискана гозба.

Калоферчето се отглежда и като подправка и за нуждите на медицината.
Като билка се използват отвари от калоферче за лечение на колит, глисти, невроза, хемороиди, ревматизъм, камъни в бъбреците и жлъчката. Обикновено се взема една чаена лъжица сушена билка и се кисне 10 минути в 300 мл гореща вода. Прецежда се и се пие 3 пъти дневно по 100 мл преди хранене.

Ако ще я използвате за лечение обаче ви препоръчвам да се обърнете към някой билкар, за да ви каже точно колко време да я пиете, с какви билки е добре да я комбинирате и наистина да получите здравословния ефект, който желаете.
Нищо не струва обаче да си посадите в саксия и да си отглеждате калоферчето като красиво и полезно цвете у дома.

Снимка: Вергиния Генова

Прочетете още:

Коментирай