-
Порции: 4
Рецептата е предоставена от астролога на Az-jenata.bg Петя Георгиева.
Приключение с октопод. Малко предистория. Защо октопод и защо сега? Защото сме в периода на Великите пости, а за хората, които ги спазват това е не само разрешена, но и изключително питателна храна. Става дума не за цял октопод, а само за пипалата му, купен от магазина, не замразяван.
Добре, но аз никога не бях приготвяла такова животно и започнах да търся инфо в нет-а. Прочетох две дузини рецепти и препоръки, от които останах с впечатлението, че това нещо си е направо висш пилотаж, изисква страхотен майсторлък, каквото и да правиш все няма да се получи. И, признавам си честно, леко се депресирах, тъй като ценичката на октоподчето хич не беше за пренебрегване и някак си не ми допадаше идеята да го изхвърля.
Помислих, помислих, пък реших да импровизирам и да не се предавам! Със задоволство мога да кажа, че крайният резултат беше изненадващо вкусен. За да помогна на смелчагите, дръзнали да приготвят това ястие, ще споделя моя опит и ще ви кажа, че специфичната тънкост е единствена: на един от етапите на готвене трябва да се действа наистина бързо. Останалото е лесно.
И сега моята рецепта за октопод на грил тиган.
Приготвяне:
Пипалата на октопода се измиват старателно на студена течаща вода. Миризмата му е малко особена, не се безпокойте, ако е в срок на годност не е развален, той просто така си мирише. Поставя се в тенджера, залива се със студена вода колкото да се покрие, слага се на студен котлон, прибавят се дафиновият лист, черният пипер, оцетът и солта като е по-добре да се ползва морска, но ако нямате и обикновената става.
Котлонът се включва на най-силната степен и се изчаква да заври водата. През това време нарязвате лука на кръгчета с дебелина 5 мм, може да ги разделите и на пръстенчета. След като водата заври се намалява силата на котлона до най-ниската степен, тенджерата се похлупва, но така, че парата да може да излиза леко и се оставя да ври на слаб огън 35-40 минути.
Докато ври в отделен съд можете да си приготвите дресинга със сока от лимона, смачкания чесън и подправките, които са по ваш избор. И тук вече идва моментът, в който трябва да се работи скоростно! На 35-тата минута отстранявате тенджерата от котлона и поставяте там грил-тигана да започне да се нагрява.
Прехвърляте бързо октопода в съд със студена вода, за да се прекрати процесът на варене в дълбочина. Засилвате котлона, поставяте върху грил-тигана олиото (аз предпочитам олио за топлинна обработка и зехтин за студена) и лука на кръгчета да започне да се запържва.Изваждате пипалата от студената вода и още веднъж ги измивате старателно на течаща вода. Лилавата ципа пада лесно и на парцали.
Горещата вода, в която е варен октоподът я изхвърлям, не се учудвайте, че е лилава. Някои я ползват за варене на ориз за гарнитура, който се оцветява, но аз не го направих. Пипалата обикновено са свързани по няколко заедно, разделяте ги внимателно с нож на по едно. Отстранявате запържения лук от тигана. Той се обработва преди октопода само за аромат, но след това можете леко да го посолите и да го сервирате към гарнитурата. Поставяте пипалата и ги запържвате за 1-2 минути с разбъркване.
Изваждате ги в подходящ съд, заливате с дресинга и похлупвате за около 15-20 минути, през което време ястието поема ароматите.Сервирате със зелена салата. Гарнитурата и напитката са според предпочитанията. Действайте смело, със сигурност ще се справите, оказа се че не е чак толкова сложно!
Вижте още: