Община Варна си е поставила амбициозна цел за идващото лято – от 1 юли 2011 г. влиза в сила забрана за ползване на полиетиленови торбички за еднократна употреба. Те трябва да бъдат заменени с такива, които щадят околната среда и имат „живот“ не повече от две години.
Ако бъдат използвани торбички от стария вид, глобите ще са от 200 до 2000 лева, като при повторно нарушение ще се прилага само най-високата.
В Кюстендил и Бургас вече са предприети мерки за справяне с този проблем, а във Варна все още няма конкретни действия. Еко идеята на общинарите датира от 2008 г., но до сега среща повече пречки по пътя си, отколкото подкрепа.
Заплануваните информационна кампания и план за действие не се осъществиха, а производител на торби и опаковки от полиетилен заведе дело заради изричното упоменаване в наредбата на материала дегрален. Името на това вещество, от което трява да се произведат новите лесно разградими торбички, се оказа търговска марка, регистрирана само от една фирма у нас, която на базата на взетото решение от съветниците във Варна би могла да монополизира пазара. Все пак спорният текст вече е коригиран, но ето и следващото препятствие – новите торбички се разграждат, но не и ако бъдат заровени в земята, а и са по-скъпи.
Най-добрият вариант са торбичките, изработени от биоразградими материали като царевичното нишесте. Те пък са на още по-висока цена и следователно едва ли ще се използват масово от крайния потребител, съобщават от в-к „Капитал“.
Резерви към новата наредба имат и някои собственици на хотели и заведения в курортите Златни пясъци и „Св. Св. Константин и Елена“. Причината – тъкмо когато туристическият бизнес започва да излиза от кризата, го натоварват с нови правила, чието изпълнение изисква сериозно финансиране, без това да е предварително обсъдено.
Прочетете още: