Снимка: Ивет Лолова
Подготовката за направата на коледния венец започва още през пролетта. Така прави Мари Кавафян – детска учителка, която беше водещ в детската работилница за коледни венци в „Чудо голямо“. Разбира се, който е пропуснал пролетните месеци и сега може да се снабди с нужното.
Първата стъпка е да си набавим материали за работа. Една разходка до Витоша или до парка за шишарки и клонки и до пазара, откъдето ще купим по-големите клонки. Те трябва да бъдат с естествен произход:
Не е важна симетрията, а балансът. Коледният венец за вратата има лице и гръб, а за масата няма.
Втората стъпка е да си направим заготовка – от пръчките на лоза свиваме кръгче. Тя е нужна само за венеца за врата. Венецът за маса се прави без него, само от живи клони.
Не бива да се тревожим, че рязането на ниските клонки на дърветата е в разрез с екологията. Разбира се, когато това не се прави в промишлени количества. Всяко отрязано клонче дава нови три разклонения. Така че този процес е еко, ако се прави разумно. Ако ви трябват големи количества, по-добре купете клончетата от пазара.
Венецът за стена се прави от заготовка. Върху заготовката се оплитат и подреждат много видове зеленина. На 2-3 места клонките и тревите се завързват към заготовката с червения конец. Допълнително се завързват клончетата от шипката и една-две шишарки.
Венецът за маса няма нужда от заготовка. Той се прави като се вържат 2 букета от няколко вида клончета. После следвайки естествената извивка на клоните двата букета се оформят в кръг и се завързват на няколко места с червения конец. Следва украсата по ваш вкус.
„Не е сложно, трябва да имаш сръчност, въображение и време – казва Мари. – Желателно е да имате и помощници, но бъдете взискателни към тях – нека работят внимателно.“ – завършва тя с усмивка.
Пожелахме си до нови срещи в „Чудо голямо“, където до Коледа предстоят още няколко работилници за украса на коледни меденки и още изненади.