Първите smart уреди за готвене в света вече се предлагат и на българския пазар. Разработката им отнема над 2 години на световния концерн Zepter International и милиони инвестиции. Smart „пакетът“ се състои от три части: съд за готвене с дигитален радиотермоиндикатор, дигитален радиоиндукционен котлон и дистанционно с аларма. Те са непрестанно в радиовръзка помежду си, така че да спестят 50% от времето за готвене, 70% от използваната енергия и 50% от храната. Уредите готвят почти сами.
Термоиндикаторът на съда „комуникира“ с индукционния котлон, а дистанционното с аларма уведомява в обсег от 30 метра кога готвенето е приключило или настъпват непредвидени обстоятелства. Термоиндикаторът е с дигитален интерфейс. Той има 4 бутона, които се задействат само с едно докосване – за включване и изключване, за настройване на желаната температура, за времето за приготвяне на храна и за избор на режим на готвене (без вода или печене без мазнина).
Индукционният котлон се загрява само ако върху него има поставен съд. Той мигновено регулира топлината, като по този начин спестява енергия. Непрекъснато комуникира с дигиталния термоиндикатор. Дръжките на съдовете също са „умни“. Чрез специална патентована технология никога не се загряват, макар че са направени от метал. За първи път те се предлагат в 6 различни цвята. „Понеже на тях безпроблемно може да се подпира или поставя съдът за готвене, той може да се използва и като сервирна чиния в тон с обзавеждането в дома или подредбата на масата“. „Умните“ дръжки са от 3 слоя метал, който не позволява да се плъзгат или въртят в ръката при хващане.
Съдовете са направени от най-скъпата неръждаема стомана в света с много нисък процент въглерод. Специалният метал на „кухненските шедьоври“, 316L, се използва в медицината за импланти и протези, както и в производството на ексклузивни коли и яхти. Той прави съдовете за готвене устойчиви на корозия и най-важното – елиминира интоксикацията на храната по време на готвене. Три слоя от 316L са компресирани на дъното на съда под налягане от 2 000 тона (обикновено се използва най-много 700 тона), така че да го направят неразрушимо и компактно.
При направата на съдовете е използвана специална URA (Ultra Resistive Application) технология, благодарение на която храната никога не залепва по дъното на съда. Освен това няма никакви механични, химични и термични ефекти върху повърхността на използвания материал. Капакът е плосък в центъра, а това позволява по-равномерно разпределение на кондензацията при готвене. Първите smart съдове за готвене в света са вече и на българския пазар.