Снимка: Sxc.hu
Копривката (Coleus) е едно прекрасно стайно листно-декоративно растение – внася цвят, дори и през зимата. Много хора си я отглеждат именно заради разноцветните й листа. .
Има копривки с яркочервени, тъмнокарминени, зелени, розови, кафяви, бронзови, виолетови, жълти, оранжеви листа. Някои сортове са комбинация от гореизброените цветове – например – червено и зелено. Има сортове с по-големи или с по-малки листа, с назъбени или неназъбени... наистина има много разновидности.
Хубавото е, че може да комбинирате копривката с други цветя в създаване на цветни композиции за балкона.
Не забравяйте, че копривката обича слънцето и водата. Трябва да й осигурите слънчево място и през летните месеци трябва да я поливате редовно. Зимата да й се радвате. Въпреки, че зимата губи красотата си, защото не й достига светлина.
Ако искате да й създадете усещане за вечно лято, трябва да наблегнете именно на това да й осигурите повече изкуствена светлина. Добре е през зимата да държите копривката далеч от климатици, да я поливате рядко и по малко и температурата да е около 15 градуса.
Снимка: Вергиния Генова
Копривката напролет трябва да се подрязва и оформя. Тя расте бързо и за да е по-кичеста, трябва да се подрязва. Ако ви е жал за подрязаните листа, не ги изхвърляйте – натопете ги във ваза, подарете ги като букет.
Копривката цъфти, но както вече споменахме, нейната красота е в листата, а не в цветовете. Цветарите дори препоръчват цветовете да се премахват още преди да са се разтворили.
Размножаването става чрез резници – най-лесният начин за любители градинари. Нарязваш си едно букетче, държиш го във вода известно време и вкореняваш.
И внимание: твърди се, че някои сортове са халюциногенни. Съветвам ви все пак да не опасвате копривката на баба ви, за да проверите дали има това свойство. :-)
Автор: Вергиния Генова