Снимка: Istock
Когато си купим свежи плодове, смятаме че е правилно да ги съхраняваме в хладилник. Невинаги! Така например, цитрусовите плодове губят от своя уникален вкус, ако се съхраняват при ниски температури. При някои плодове се забавя процесът на зреене, а други загниват по-бързо. Вижте кои плодове е добре да не слагате в хладилник.
Черешите имат костилки, които, така да се каже, поемат ниската температура от хладилника. В резултат на това черешите могат да бъдат повредени отвътре и да нямат същите вкусови качества. Това важи особено за тези, които не са съвсем узрели. Оставете ги да узреят първо на стайна температура и след това за много кратко време ги сложете в хладилник, ако предпочитате да са охладени.
Как правилно да съхраняваме храната в хладилника?
Банани
Понякога се случва да закупим банани, които не са съвсем узрели. На стайна температура, те зреят по-бързо, отколкото ако ги съхраняваме в хладилника. Също така, ако купите добре узрели банани, съхраняването им на ниски температури, ускорява процеса на гниене.
Авокадо
Ако купите авокадо, което не е узряло и искате да забавите този процес, сложете го в хладилник. Но ако по-скоро ви се хапва вкусно авокадо, оставете го на стайна температура.
Защо да включите сини сливи в диетата си
Праскови, нектарини и манго
Също като черешите, тези плодове са силно податливи на увреждане от студ поради големите си костилки. Не ги слагайте за охлаждане, особено ако са по-твърди и недобре узрели. След това може да ги охладите за кратко преди консумацията им. По принцип не е препоръчително плодовете с костилки да се държат продължително време на ниски температури.
Диня
Чудесна е за хапване, когато е сладка и добре изстудена. Но ако искате да запазите антиоксидантните свойства на динята, не я дръжте дни наред в хладилник. Изстудете я преди консумация.
Крехките плодове имат кратък срок на годност, затова е добре да ги консумирате веднага щом можете. Охлаждането им с дни може да повлияе на вкуса им и на съдържащите се в тях антиоксиданти.
Кои храни са полезни за вашата зодия
Сини боровинки
Точно като на ягодите, срокът на годност на боровинките е кратък. Препоръчва се да консумирате пресните боровинки в рамките на ден или два, след като сте ги закупили.
Ябълки
Ябълките също нямат място в хладилника. При ниски температури, тези плодове отделят определен вид газ, който може да ускори гниенето на други плодове и зеленчуци в близост до тях.
Снимка: iStock