Снимка: iStock
Ако искате да се насладите на празниците, но все пак да продължите да спазвате режим на хранене, като ограничите глутена, следващите рецепти са точно за вас. Ето ги и тях:
Ябълков пай без глутен
Ще ви трябват:
За тестото
За пълнежа
В голяма купа разбийте брашното, царевичното брашно, гранулираната захар и солта. С върховете на пръстите си смесете маслото със сухите съставки, докато се образуват големи парчета с размер на грахово зърно. Добавете вода и разбъркайте с вилица, докато се комбинират. Извадете тестото върху работна повърхност и го разделете на две. Внимателно омесете всяка половина. Опаковайте (може и в найлонова торбичка) полученото тесто. Охладете поне 30 минути или до 24 часа.
За пълнежа
В голяма купа разбъркайте ябълките, гранулираната захар, царевичното нишесте, лимоновия сок, канелата и солта. Работете с едната част от тестото, а другата оставете да си почине на стайна температура 10 минути. Намажете форма за пай с малко мазнина. Щедро поръсете работната повърхност с брашно (тестото е много меко и крехко, така че ще бъде трудно за работа, ако залепне). Разточете тестото на кръг, внимателно сгънете тестото на четвъртинки. Прехвърлете в подготвения съд, разгънете тестото и го притиснете плътно към стените и дъното. Поръсете леко работната повърхност с още брашно. Изсипете пълнежа. Разточете останалото тесто на кръг. Внимателно сгънете тестото на четвъртинки и поставете върху пълнежа. Охладете за около 30 минути. Загрейте предварително фурната до 250 градуса. С помощта на нож направете малко „X“ в средата на пая. В малка купа разбийте яйцето с вода, докато се смеси. Намажете горната част и ръбовете на пая. Поръсете с кафява захар. Печете около 30 минути, след това намалете температурата на фурната и продължете да печете, докато коричката стане златистокафява (още 30 минути). Оставете да изстине около 20 минути, преди да нарежете.
Салата с круши
Необходими продукти:
В голям тиган на средно силен огън загрейте 1 супена лъжица олио. Добавете крушите и ги гответе, като ги обръщате, докато станат златистокафяви от двете страни. Подправете с 1/2 ч. л. сол и 1/4 ч. л. пипер. Намалете котлона и добавете 1 с. л. оцет. Внимателно разбъркайте, докато течността се сгъсти и покрие крушите (1 до 2 минути). Прехвърлете крушите в чиния и оставете да изстинат. Забършете тигана и го загрейте на средно висока температура. Запечете тиквените семки, като разбърквате често, докато се появи аромат. Прехвърлете в друга чиния и ги оставете да изстинат. Увеличете отново топлината до средна. Изсипете захарта, разклатете тигана, така че да се утаи на равномерен слой. Гответе, докато се разтопи и стане златистокафява. Свалете от огъня. С помощта на топлоустойчива шпатула разбъркайте и добавете тиквените семки и 1/4 чаена лъжичка сол. Когато тиквените семки се слепят заедно със захарта, прехвърлете в чиния и оставете да престоят, докато се охладят достатъчно. Начупете на малки парчета с размер на хапка. В голяма купа разбийте меда и останалите 4 супени лъжици олио и 2 супени лъжици оцет; подправете със сол и черен пипер. Добавете марулята; подправете отново със сол и черен пипер, ако е необходимо. Отгоре наредете резени круши, тиквени семки и синьо сирене.
Пудинг от сладки картофи
Ще ви трябват:
Загрейте предварително фурната до 250 градуса. В голяма тенджера сложете картофите. Добавете достатъчно вода, за да ги покриете. Оставете да заври на силен огън. След като заври, намалете топлината до средна и гответе, докато картофите станат меки. Отцедете картофите в гевгир и ги прехвърлете в блендер. Добавете маслото и след това добавете яйцето, кафявата захар, млякото, солта, ванилията и индийското орехче и разбъркайте до гладкост. Прехвърлете картофената смес в малка тава за печене. Печете пудинга, докато стане леко златист отгоре. Оставете да изстине и сервирайте на стайна температура или охладете. Разделете пудинга в малки купички. Отгоре добавете битата сметана.
Да ви е сладко!