5 интериорни грешки, които да не допускаме. Снимка: istock
Ако обзавеждате сами дома си, без да се допитвате до интериорни дизайнери, е добре да имате предвид някои основни правила при подреждането на мебелите. Разбира се, нищо не е задължително, ако не ви харесва или пък не го намирате за подходящо. Но ако търсите препоръки от специалисти по интериорен дизайн, вижте кои са петте основни грешки при обзавеждането на дома, според тях.
Интериорният дизайнер Ники Грийн споделя, че едно от най-дразнещите неща за него е липсата на завеси в един дом. Единственият вариант, в който може да си позволите прозорците ви да са голи, ако те самите са някакъв по-специален модел и изработка, която искате да се забелязва.
Преди да забиете пирона високо над нивото на главата ви, помислете пак и свалете височината. Интериорният дизайнер Алексис Гарет препоръчва картините да се поставят на нивото на ръста на средностатистически човек, тъй като е по-приятно за окото.
Според нея най-добре е да се закачат картини и други предмети на изкуството на около 160-170 см от земята, за да могат хората да се любуват на творбите, без да се налага да изкривяват вратовете си.
Маси, столчета, табуретки, кресла, вази, рафтчета – препълването на стаите с мебели е задушаващо. Една стая трябва да има въздух и поне малко свободно пространство, за да се усеща нейната атмосфера. Препълвайки дома си с мебели, вие задушавате неговата индивидуалност. Търсете баланса, съветва Сийгъл.
Когато купувате мебели за голяма стая, е важно да инвестирате в обзавеждане, което отговаря на размера на помещението. Малките мебели в големи пространства придават усещане за недовършеност и за липса на елементи от обзавеждането, освен ако това не е вашата цел.
В стремежа си да поддържате дома си изключително чист и подреден, избирайки светли цветове, семпла мебелировка и почти никакви лични предмети, вие обезцветявате дома си.
Прекаляването с мебели и вещи се счита за грешка в обзавеждането, но същото важи и за хиперминимализма. Избягвайте и двете грешки по възможност.