Храни за късмет на Бъдни вечер. Снимка: istock
Самата вечеря на Бъдни вечер е най-вече ритуал, а не толкова хранене. Неслучайно много от традициите са свързани със семейната топлина и любовта между всички в семейството. Кои са храните, които могат да ви донесат късмет и изобилие на този специален ден?
Най-задължителната храна на трапезата е постната питка. Тя трябва да бъде в кръгла форма, за да символизира слънцето. Някога, с водата в която са измити точилката и ръцете на жената, която е месила питката са се пръскали кошерите. Жените, които ще се омъжват през тази година, не бива да месят тесто за питка, за да не изнесат плодородието от дома.
Постната пита се украсява с различни символи – животни, кръст, грозд, житен клас и др.
По традиция питката се слага върху жито – то е символ на плодородие и богатство. В нея се слага паричка и тя се разчупва задължително от най-възрастния. Първото парче остава за Богородица, останалите се раздават на членовете от семейството, като се започва от най-големия. Оставя се парче и за къщата, и за животните.
Те символизират изобилието и благодатта. Това са храни, които набъбват при готвенето си, и се приема, че по същия начин ще набъбне реколтата и богатството през годината. Сред най-обичаните и традиционни ястия за Бъдни вечер са бобовата салата, сухите чушки, пълнени с боб, лещата, булгурът и житото.
В миналото булгурът и житото често са се приготвяли както в солен вариант, така и като десерт. В първия случай са сварени в подсолена вода и сервирани със съвсем малко олио.
Във втория към тях се добавят сушени плодове и захар, но по-пестеливо, тъй като трапезата на Бъдни вечер не предразполага към прекалено изобилие и лакомия.
Точно както бобът, оризът и булгурът са сгушени в чушките и сармите, така и семейството си пожелава да е сплотено и през следващите 12 месеца. Неслучайно и това са и едни от най-сложните за приготвяне ястия за Бъдни вечер.
За сметка на това, останалата част от менюто следва принципа за простота и скромност. Направата на всички тези ястия идва да покаже и още нещо – колко е трудолюбива домакинята в дома и колко внимателно се е подготвила за празниците.
Важен елемент от празничната трапеза е солта, която има особено значение за българина. Тя пази от лоша среща, от лоши очи и магии. Чесънът е част от друга традиция – счукват се орехи, чесън и ленено семе, като всеки хапва или се намазва с тази смес. Това, според поверието, гарантира енергия и здраве през цялата нова година.
Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът от къщата. Вярва се също и че когато всички членове на семейството заспят, близките покойници идват да вечерят.