3 обичая за здраве на Лазаровден. Снимка: istock
Предстои ни празника Лазаровден (12 април), който винаги се отбелязва в предпоследната събота преди Възкресение Христово. Евангелското писание свързва деня с факта, че Христос е вдигнал Лазар от гроба. Светецът се счита за покровител на нивите, пасищата и горите. На Лазаровден народът ни спазва няколко обичая за здраве и берекет.
На Лазаровден девойките лазарки слагат народни носии, изплитат венци от цветя, с които се закичват и с много песни започват да обикалят къщите. Лазаруването е обичай за плодородие и щастие.
Девойките обикалят къщите, за да възвестят за Лазаровото възкресение и пролетното разцъфтяване. Този момински ритуал трябва да донесе стопанско и житейско благоденствие. Девойка, която вече е лазарувала, може да се омъжи, според преданията, защото вече не може да бъде залюбена или нападната от змей.
Две от лазарките танцуват характерен танц, а останалите пеят, разделени на две групи. Имат песни за всяко социално положение – за неомъжена мома, за ерген, за млада булка, за млада майка, за стопанката на къщата и за стопанина, и естествено за децата. Те поставят кърпа на рамото на този, на когото ще пеят за здраве и щастие.
Домакините посрещат девойките, които лазаруват и ги гощават с приготвена празнична пита, мед и сол, както и с много плодове.
Според някои стари поверия на Лазаровден домакинята трябва да даде яйце на лазарката, като яйцето символизира безсмъртието. В миналото са се правили гадания за бъдещето посредством сурово яйце и това е една от причините яйцето да има силно символно значение за българския народ.