3 поверия за Лазаровден. Снимка: istock
В основата на този празник е библейската притча за възкресението на Лазар – защитник на християнството. Лазаровден е първият от трите големи празника, свързани с чудото на възкресението. За Лазар се знае, че умира след боледуване, а Христос го възкресява на четвъртия ден след погребението му – като благодарност за вярата му и проявяваното от него гостоприемство. Това е последното чудо, с което Христос показва божествената си сила и бъдещото си Възкресение. Това бележи и началото на Страстната седмица.
Нашият народ нарича празника „Лазар“, „Лазарица“ или „Лазарова събота“. В празничния календар той има подвижна дата. Празнува се винаги в съботата една седмица преди Великден. Характеризира се с няколко особено интересни и старинни по своя произход момински обичая.
На Лазаровден подрастващите девойки се превръщат в моми за женене. Празникът ознаменува момента, в който обществото им позволява да сресват косите си като възрастните жени, да носят косатник, да обличат везана риза, да се кичат с гердани, пръстени и гривни, да носят венец на главата и китка на дрехата. От този ден на подрастващите момичета им е разрешено да „либят либовник“ и да се омъжат. На Лазаровден, девойките започват да живеят в света на жените.
На самия Лазаровден рано сутринта, пременени в нови и чисти момински носии, закичени с венци и свежи китки по главите, лазарките тръгват на групи по махалата да обикалят селските домове. През цялото време те пеят празнични обредни песни, като изпълняват и своя ритуален танц, наричан най-често „боенек“. Според старо поверие, магията на словото ще помогне не само на девойчето да премине в групата на момите, но и на пролетта да смени зимата. Стопанката кара лазарките да подскачат високо и да потропват с крака, за да растат високо посевите и да се плодят домашните животни. После тя дарява девойките с яйца, които те събират в кошнички. Било задължително и стопанката да дари лазарките и със сурово яйце, а то има много важна роля в народната вяра.
От една страна е символ на безсмъртието, а от друга – с него могат да се гадаят тайните на съдбата и да се развалят магии. В къщите, които лазарките са влезли, се считали за благословени и щастливи – така както го и пожелавали лазарките с песните си. С пролетните момински обичаи е свързано и древното и интересно поверие, че девойка, която е лазарувала, не може да бъде похитена от змей.
Първо, отложете цялата тежка работа за по-късно. Пране, почистване и други са строго забранени. На Лазарова събота не се работи. По-добре е да прекарате този ден в разходка с приятели и семейство или в църква. Не прекалявайте с празненствата, не се препоръчват пищни гозби на Лазарова събота.
За сметка на това пък, на този ден мъжете не ловували и не колели добитък, а жените отлагали шиенето и плетенето до края на празника. На този ден не бива да се дразните, да се карате, да решавате важни неща, да извършвате действия, които разрушават мира между хората. На Лазаровден също не е възможно да се женят и да се провеждат други светски празници, както и да се отказва на хората помощ при тяхната молба.
От Лазаровден до Томина неделя не се прави помен на починал.