Целулитът или портокаловата кожа

09.02.2005г. / 12 39ч.
Аз жената
Целулитът или портокаловата кожа

Съвременните научно обосновани норми и препоръки за хранене са базирани на знанията за обмяната на веществата и енергията в човешкия организъм. Неправилният режим на хранене и движение водят до излишно натрупване на масти в човешкия организъм, които са причина за повечето съвременни болести, като атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания и др.

Главната роля на мастната клетка е складиране на мастни запаси, но тя също играе и механична, защитна роля и влияе на терморегулацията. Мастната клетка се обособява като такава още в етапа на зародишното и първите месеци на след зародишното развитие на организма. При израсналия индивид мастните клетки не се размножават и не променят броя си. Могат единствено да променят големината си, като натрупват в запас мастни киселини и глицерол под формата на триглицериди. При неправилно хранене и заседнал начин на живот излишните хранителни вещества се трупат в масните клетки като триглицериди, при което те увеличават обема си. Разстоянията между клетките в подкожната съединителна тъкан се намаляват, което води до затрудняване на лимфо и кръвотока. Изместват и се разтеглят фибробластите /основен вид клетки на съединителната тъкан/, при което се деформира релефа на кожата. Получава се целулит – портокалова кожа, натрупване на токсични вещества в междуклетъчните лимфни съдове. Нарушеният лимфо- и кръвоток води до нарушения в изхранването на кожата, мускулите, ставите и костите. Намалява се еластичността и тургура на кожата С времето областите с целулит стават болезнени и задържат вода /желеподобен целулит/. Това натрупване е обусловено най-вече в женския организъм и от само себе си е вид заболяване, тъй като се нарушава нормалната обмяна на веществата. С възрастта това води до обездвижване – т. нар. “тежки крака”- до втвърдяване на кожата и болезненост при допир.

Целулитът засяга възрастовата граница от 20 години нагоре и колкото по-отрано се вземат мерки, толкова по-успешна е борбата с него.

Разгадан е целия механизъм на натрупването /липогенезата/ и разграждането /липолизата/ на триглицеридите в мастните клетки. Установено е, че на повърхността на всяка мастна клетка се съдържат два вида рецептори. Едните са антилиполитични, благоприятстващи складирането на мазнините, а другите са липолитични и стимулират липолизата. При липогенезата в мастната клетка навлизат мастни киселини и глицерол, протича процес на хидролиза и се образуват триглицериди. При липолизата се наблюдава обратното явление: триглицеридите се разграждат до мастни киселини и глицерол и се отделят от мастната клетка.

Метаболизмът на мастната тъкан е променлив според различните области на тялото и според това дали мазнината е подкожна или около вътрешните органи. Тези промени са в зависимост от половите хормони и следователно са различни при мъжете и жените.

Коментирай