Изборът на екип няма да надвишава 950 лв.

05.01.2011г. / 12 16ч.
Аз жената
Изборът на екип няма да надвишава 950 лв.

Това е официална правителствена новина, която цитираме по-долу. Явно положението е било почти трагично, защото в правителствената новина се казва, че няма да се допуска избор на екип, когато той, екипът, е само един. Ако си позволим аналогия, може да кажем, че няма да се допуска да избираме нещо, ако няма избор. И за да не остане някой все пак в заблуждение, да подчертаем, че става дума за осигурени, хора, които са си плащали най-съвестно здравните осигуровки. Както е казал един писател (Кърт Вонегът) - така е то... Ето и официалното правителствено съобщение:

Днес, 5 януари 2011 г., Министерският съвет одобри промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ на пациентите. С тях се залага пределна граница за тази услуга от 350 до 950 лв. Пределните суми са различни в зависимост от цените на клиничните пътеки. В момента няма ясен регламент за избора на екип и всяка болница определя сама сумите, които могат да се искат от пациентите. Справка на Министерство на здравеопазването показа, че на места те стигат до 10 000 лева. С промените тази практика ще се прекрати и по този начин ще се защитят по-добре правата на пациентите. Новите условия за избор на екип ще трябва да се спазват от всяка болница, независимо от нейната собственост, ако пациентите й са здравноосигурении и лечението им се покрива от НЗОК.

С промените лечебните заведения ще имат право да формират две такси – избор на лекар и избор на екип. Пределните суми ще се определят по скала в зависимост от цените на клиничните пътеки. Изборът на екип или на лекар ще става само по изричното настояване на пациента. За тази цел на видно място в болниците ще трябва да е публикуван списък с цените за избор на екип, на съответните клинични пътеки, както и на пределните цени, определени от наредбата. Избор на екип няма да се допуска, когато лекарят или екипът е само един, както и след приключване на интервенцията. Избор на екип не може да се прави и за целия престой на пациента в болницата. За да се засили контрола, лечебните заведения ще трябва да създадат електронен дневник на заявленията за допълнителната услуга. Данните ще постъпват и в Районните центрове по здравеопазване на всеки три месеца. Таблица

Е, ще ви спестим таблицата... Желаем на всички вас, скъпи наши читателки, да си останете в неведение по тоя въпрос, тоест, да бъдете здрави.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Цвета ( преди 11 години )
Е като нямаме пари ще ни оперират некадърните доктори а те са по големия процент .Това не вярвам да съществува в европейските държави .Това трябва да се отнася в частните но не и в държавните болници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар