Държавата отделя 2 милиона лева за ваксина срещу рак на маточната шийка през 2012

14.12.2011г. / 10 44ч.
Аз жената
Държавата отделя 2 милиона лева за ваксина срещу рак на маточната шийка през 2012

След Румъния и Македония, и България предприе мерки, за да спре заболяването, което отнема живота на 365 жени у нас всяка година.

Два милиона лева за профилактика на рака на маточната шийка ще получи НЗОК от Министерство на здравеопазването през 2012 г., обяви д-р Ангел Кунчев на четвъртата национална среща по проекта „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“, която се проведе на 8 и 9 декември 2011 г. в София.

Решението е взето с приемането на бюджета на НЗОК за 2012 г. и е първата сериозна държавна стъпка за профилактика на това заболяване, от което всеки ден у нас умира по една жена, а годишно се разболяват около 1200.

Очаква се ваксината срещу рака на маточната шийка да бъде финансирана на 50% от НЗОК и от нея да могат да се възползват момичетата на 12-годишна възраст. Справката, която са направили от Българската асоциация за закрила на пациентите е, че ако у нас годишно се раждат около 70 000 деца и 35 000 от тях са момичета, държавата ще трябва да подсигури ваксината за около 12 000 момичета. Проучванията показват, че около 30% от родителите биха ваксинирали децата си.

С това решение България става 23-тата страна от ЕС, която полага усилия за превенцията на рака на маточната шийка.

Същевременно, след извънредната имунизационна кампания против морбили, паротит и рубеола България остава стабилна за следващите 5-6 години по отношение на тези заболявания, имайки предвид нелеката ситуация в редица държави от ЕС.

През 2011 г. извънредно са имунизирани и около 40 000 деца срещу полиомиелит, като 35 000 от тях са с ромски произход. Добрият успех на тази имунизационна кампания и високият брой ваксинации се дължи на сътрудничеството на участниците в проекта „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“.

Практиката на използване на здравни медиатори, които да осъществяват връзката с труднодостъпните етнически общности, дава много добри резултати. За съжаление, броят им в цялата страна е недостатъчен . Засега те са 100, разпределени в 55 от 264 общини.

Затова ежегодно ще бъдат обучавани нови попълнения здравни медиатори във Факултета по обществено здраве към Медицински университет – София.

Прочетете още:

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
НЕЛИ ( преди 12 години )
За *** нищо не мога да кажа, а и не ме интересуват, но мога да обърна внимание, че последствията от ваксините срещу рак на маточната шийка към момента са непредсказуеми, тези ваксини са твърде нови, и нито дългосрочните, нито средносрочните им ефекти са изучени по какъвто и да било начин. Нито пък ефективността. Колкото до краткосрочните ефекти, в Англия и Австралия, примерно, където е започнало по-масово поставяне на момиченцата, има регистрирани редица смъртни случаи от ваксината при напълно здрави 12-годишни деца... Но, който няма глава на раменете, да се имунизира и срещу въшки, и децата си да имунизира, да пълни джоба на фарма-мафията...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар