Трябва ли да слагаме шала през устата и носа на детето, за да го предпазим от студа? Мненията са две и разнопосочни.
За – шалът „омекотява“ и „стопля“ мразовития въздух, което намалява риска от измръзване.
Против – вдишаният през вълнения шал въздух моментално замръзва и се превръща в ледена кора. Така новият въздух, който детето диша, става още по-студен и носоглътката не успява да го затопли до нужната температура.
Друга опасност от шала през устата и носа е, че кожата на лицето и бузките могат да измръзнат много по-лесно.
Решението – Най-доброто е да купите детска вълнена шапка, тип „водолазка“, ако успеете да намерите по нашите магазини. Тя се слага върху цялото лице, като има дупки за очите, носа и устата.
Ако ви предстои малък преход в студа – не връзвайте шала на детето през устата. Ако трябва да стоите много дълго време навън – може да си приготвите втори шал за смяна и когато влезете на топло – в превозно средство или магазин, да смените замръзналия шал със сух. Шалът през носа може да го сложите в трамвая или в автобуса – и не за да пази от студа, а от евентуалните вируси, които циркулират вътре.
Лекарите предупреждават, че в сибирското време е абсолютно задължително да дишаме през носа, а не през устата. Ако човек диша дълго време ледено студен въздух, може да се простуди, разболее от ангина или дори от възпаление на белите дробове.
Снимка: Reuters
Прочетете още: