Вентилационните системи не ни предпазват от вторичния тютюнев дим

05.03.2012г. / 18 21ч.
Аз жената
Вентилационните системи не ни предпазват от вторичния тютюнев дим

Конвенционалните системи за пречистване на въздуха могат да премахват големи частици, но не и по-малките частици или газовете, намиращи се във вторичния тютюнев дим.

Днешните системи за отопление, вентилация и климатизация сами по себе си не контролират излагането на вторичен тютюнев дим. Всъщност тези системи могат да разпространяват вторичен тютюнев дим из цялата сграда.

Американската общност на инженерите по отопление, вентилация и климатизация – институцията за национална и международна стандартизация за качеството на въздуха на закрито, посочва, че „Понастоящем единственият начин за ефективно премахване на здравните рискове, свързани с излагането на тютюнев дим на закрито, е забрана на пушенето.“

Въпреки че вентилационните технологии могат да намалят нивата на излагане на вторичен тютюнев дим до някаква степен в определени ситуации, няма научни доказателства или консенсус, според който да се заключи, че каквито и да било подобни занижени нива, постигнати чрез вентилация, реално биха били безопасни.

Всъщност докладът на U.S. Surgeon General от 2006 г. със заглавие „Здравните последствия от неволното излагане на вторичен тютюнев дим“ посочва, че премахването на тютюнопушенето в места на закрито предпазва напълно непушачите от излагане на вторичен тютюнев дим. Но докладът отбелязва, че „отделянето на пушачи от непушачи, пречистването на въздуха и вентилирането на сгради не може да премахне излагането на непушачи на вторичен тютюнев дим.“ В доклада се посочва още, че излагането на непушачи на вторичен тютюнев дим не може да се контролира чрез пречистване или механичен обмен на въздуха.

Дори най-големите производители на пречистващи съоръжения за въздух и друго оборудване за вентилация признават, че техните продукти са за „удобство“ и че те „нямат данни в подкрепа на претенции във връзка със здравни рискове. “Всъщност в текстовете с малки букви в някои реклами на системи за филтриране на въздуха в домовете се съдържат предупреждения, че „Никой филтър на въздуха не може да предпази от рисковете за здравето, свързани с вторичния тютюнев дим“ и „Никой филтър на въздуха не може да предпазва от вредните ефекти на вторичния тютюнев дим. Чистият въздух започва от околната среда без дим.“ Лекар от клиниката Майо отбелязва: „... ако искаш филтър за въздуха, който да премахне тютюневия дим, то ти нямаш късмет.“

Информацията е на гражданска инициатива „България без дим“.

Прочетете още:

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
валентин владов ( преди 11 години )
ОГРОМНИТЕ ЛЪЖИ НА "БЪЛГАРИЯ БЕЗ ДИМ" вие бездимните да не си мислите че са ни отгледали в епруветка че не можем да намерим нужната ни достоверна информация както се казва от извора. няма ли най после да спрете с тези лъжи че"и в Европа е така". последните държави които отмениха закона са Холандия, Белгия и Гърция. тези вицове ги пишете за непосветените. само аз имам преки впечатления от, Виена, Берлин и Париж имат си заведения за пушачи а във Виена има и хотели където се пуши. в Лондон където забраната е в сила и там има специализирани барове за пушачи. търсачката гугъл ще ви покаже цял списък държави където заведенията са разделени даже и колко процента са за пушачи и колко за непушач
отговор Сигнализирай за неуместен коментар